Mayıs Sıkıntısı

- 11/05/2012
7,60(5 oy)

Günümüzde özellikle İngiltere ve Fransa başta olmak üzere, Avrupa’nın birçok ülkesinde haklı bir şöhrete kavuşan Nuri Bilge Ceylan’ın filmografisinin belki de en kendine özgü işlerinden “Mayıs Sıkıntısı”. Pek çok konuyu aynı potada eriten film, bugün izlendiğinde Ceylan’ın geçtiği yolları da anımsatan samimi bir çalışma.

Pek çok meseleye el atıyor “Mayıs Sıkıntısı”. Öne çıkanlardan biri de sonunda vardığımız “herkesin derdinin kendine büyük” olması. Mesela film çekmek için finansman sıkıntısı çeken Muzaffer var. Muzaffer, babasının dediği gibi “para getirmeyeceği muhakkak” bir film çekmek için gönüllü oyuncu arama derdine düşmüş. Bunun için de memleketine gelip en doğal performansları yakalamaya çalışıyor. Tabii çevresinde bu işe zerre önem vermeyen tipler olduğunu için, Muzaffer’in ilgisinin onda birini dahi akıtmıyorlar bu film projesine. Böyle bir konuyu ülkemizde izlemek bile oldukça enteresan. Nuri Bilge Ceylan filminin bu kanadıyla amatör sinemacıların zorluklarına değinmekle kalmamış, belki de bu kadar ileri gideceğini tahmin etmediği sinema serüveni için de eşsiz bir belgesel bırakmış seyircisine. Öyle ya, ancak Elektrik Elektronik Mühendisliği’ni bitirdikten sonra sinema eğitimi alabilmiş bir isim, birçok meslektaşının da kaderini paylaşarak, Ceylan. Bu sebeple filmde anlatılan durum, Türkiye’deki sinema sektörüne getirilen en ağır eleştiri olarak bile nitelendirilebilir.

Genel çerçeve içinde bu tip alt okumalara rastlanabilse de, tüm karakterlerin benzer dertlerle boğuştuklarını görüyoruz. Arazisini tapu kadastroculara kaptırmamak için bir hukuk savaşına soyunan Muzaffer’in babası Emin, sürekli çevresine yararlanabileceği ilgili yasayı anlatırken, etrafından işittiği cümleler aynı oluyor. Kimle konuşsa yasaların isteğe! göre yorumlanabildiği ya da yasalardan çok alışkanlıkların önemi olduğunu duyuyor.

Filmin küçük yıldızı Ali, bir müzikli saat hayalinin peşinde koşarken başkası için değersiz bir nesnenin kendisi için ifade ettiği büyük anlamla dertlenirken, Saffet ise kolay sandığı İstanbul’a, Muzaffer abisinin de desteğiyle kapağı atma çabasında. Bunca hengame içinde Muzaffer’in annesi Fatma ise filmin en sıkıntısız insanlarından birine hayat veriyor.

Filmdeki Saffet ve Muzaffer’in daha sonra “Uzak”ta izleyeceğimiz iki karakterin temelini oluşturduğunu, “Uzak”ı izleyen seyirciler rahatlıkla kavrayacaktır, bunu da not olarak düşelim.

Yapımın ruhuna uygun olarak amatör bir oyuncu kadrosunun oluşturduğu filmde, yönetmenin anne babası Fatma Ceylan ve Emin Ceylan, filmin içinde film çekmeye çalışan Muzaffer’in anne babasına hayat veriyor. Türk sineması içinde rolünün hakkını en çok veren isimlerden Muzaffer Özdemir Muzaffer’i, “Uzak”ın parladığı zamanlarda talihsiz bir şekilde hayatını kaybeden Emin Toprak da Saffet’i canlandırıyor.

Son olarak filmin Ankara Film Festivali’nde En İyi Film ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde de En İyi Yönetmen ödülü de dahil olmak üzere, yerli ve yabancı pek çok festivalde ödül aldığını belirtelim.

Mayıs Sıkıntısı Yorumları

Yorum Yok


1 + = yedi

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri