"> ">

Match Point | Maç Sayısı

- 04/12/2009
6,25(4 oy)

Woody Allen’ın son yıllardaki en iyi filmi “Match Point-Maç Sayısı”, şans faktörünün insan hayatında ne denli önemi olduğunun altını çiziyor.

Filmde Chris Wilton adlı bir tenis öğretmeninin hayatının çarpıcı bir kesitini izliyoruz. Chris Wilton (Jonathan Rhys Meyers) işinde başarılı bir tenis öğretmeni. Londra’ya yerleşiyor. Burada ders verdiği, oldukça varlıklı bir ailenin üyesi olan Tom Hewett (Matthew Goode) ile tanışıyor ve Tom’un kardeşi Chloe (Emily Mortimer) ile aşk yaşamaya başlıyor. Ama Chris’in asıl elde etmek istediği kişi, Tom’un nişanlısı olan Nola (Scarlett Johansson). Ve Chris, bir yandan Chloe ile rahat ve kolay yaşama iyiden iyiye alışırken, bir yandan da Nola’ya olan duygularını dizginleyemeyince, kendini yavaş yavaş bir çıkmazın içinde buluyor…

Tartışmasız Woody Allen’ın kariyerindeki ve son yıllardaki en iyi filmlerinden biri olan “Match Point”, Jonathan Rhys Meyers, Scarlett Johansson, Emily Mortimer, Matthew Goode ve Brian Cox’tan oluşan,göz dolduran oyuncu kadrosu bir yana, hikaye anlatımında bir an olsun aksaklığa uğramıyor. Ayrıca insan hayatını doğrudan değiştiren temel etkenin şans olduğu gibi, ciddi bir iddiası da var. Bu iddianın içini de oldukça iyi dolduruyor film. İnsanların, şansın hayatlarını direkt olarak etkilediğini kabul etmemelerinin, bu gerçeği değiştirmediğini vurguluyor yönetmen -ve aynı zamanda filmin senaryo yazarı- Woody Allen.

Woody Allen’ın kendine has tarzından oldukça uzak olan yapım, bu açıdan da, Allen sinemasına yabancı olanlar veya alışık olmayanlar için, Woody Allen imzalı iyi bir alternatif oluyor.

Film, sıradan gibi görünen bir hikayeyi ele alışıyla farklı kılan, etkileyici bir dram. 2005 yapımı film, Cannes Film Festivali’nde de gösterim şansını yakalamıştı.

Match Point | Maç Sayısı Yorumları

Yorum Yok


bir × = 7

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri