MASH – Cephede Eğlence

- 03/08/2012

Tıpkı tarihi meseleler gibi dönem filmlerini de çekildikleri zamanda değerlendirmek gerek, kabul. Lakin “M.A.S.H.”i tarih öncesine de atsanız muhtemelen filmle ilgili olumlu bir veri çıkarmak zor olur.

Öncelikle filmin son derece zevksiz bir görüntü yönetmenliği çalışması mevcut. Her alan sıkış tıkış ve insanın bir an önce çıkmak isteyeceği türden mekanlar var. Genel dağınıklık ise insanın zihnini yoruyor. Filmi izledikten sonra gürültülü bir yerden ayrıldığınızda oluşabilecek bir kafa dağınıklığı, bir baş ağrısı kalıyor geriye.

 Filmin konusu ne derseniz, o da belli değil. Tüm film skeç tadında. Sanki 3-4 kısa film bir araya getirilmiş gibi. Hatta biraz daha ileriye gidersek her kare farklı bir yerden toplanmış da ortaya bir film çıkarılmış gibi. Birden ahlakçı bir doktorun hikayesini izliyoruz. O gidiyor, onun yerine tuhaf lakaplardan birini taşıyan bir Dişçi geliyor. O da gidiyor vs. Başroldeki Cerrahların vurdumduymazlığı, garip anonslar da komik olamıyor. Zaten film bugün büyük bir saygıyla anılan bir komedi değil ama bir şekilde elinize geçerse, uzak durun derim.

 2006’da vefat eden yönetmen Robert Altman filmin yönetmeni. Kariyerine göz attığımızda ise bir çeşit burjuva mizahına yüklendiğini ve bu sebeple komik olmayan komedi filmlerine imza attığını görüyoruz zaten. Filmin önemli isimleri Donald Sutherland ve Robert Duvall.

MASH – Cephede Eğlence Yorumları

Yorum Yok


+ 1 = dokuz

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri