Machete | Ustura

- 23/11/2010
5,08(13 oy)

İlk başlarda “Desperado”nun da aralarında bulunduğu seri ile gündeme gelse de Robert Rodriguez son dönemde bu alandaki ruh ikizi Quentin Tarantino ile beraber eski ikinci sınıf filmlere selam gönderme misyonunu yüklenmiş durumda. İkili  “Death Proof” ve “Grindhouse”ı ayrı ayrı çekmişlerdi. Robert Rodriguez bu konudaki hayranlığını dizginleyememiş olacak ki “Machete-Ustura” adlı filmle bu yörüngeden şimdilik kopmama kararı aldı.

Rodriguez’in bu seçimi daha önce de sadece kendi kendilerini “uzman seyirci” olarak addeden eleştirmenler tarafından beğenilmişti ki onlar da durumdan sıkılmış anlaşılan zira “Ustura” ile Rodriguez pek takdir toplayamadı bu cephede.

Filmin konusu eski bir ajan olan “Ustura”nın bir politikacı tarafından tuzağa düşürülmesi ile ilgili. Tabii bu konunun bir önemi yok. Arka arkaya gelen karelerde B filmlerine (B filmlerine kısaca ikinci sınıf filmler demek mümkün) özgü hatalar yer alıyor fakat bu hatalar gösterilmekten ziyade izleyenin gözüne sokulmuş adeta. Cinayetten hoşlanan ırkçı politikacılar, sıradışı ajanlar ve tek kişilik bir orduyu andıran bir karakterin yer aldığı bir filmde hem bu karakterler istendiği şekilde soyut kalıyor hem de silahların kullanıldığı sahnelerde kan gövdeyi götürüyor. Hele bir hastane sahnesi var ki değme komedi filmlerine taş çıkaracak nitelikte.

Tüm bu kusurların bilinçli bir seçim olduğu biliniyor fakat filme komedi gözüyle bakmayacaksanız, Rodriguez hayranlığı dışında filmi izlemek için bir neden kalmıyor. Yoksa bu tip filmlerin orijinallerinin de büyük bir izleyici kitlesi tarafından takip edilmediği zaten açık. Eğer bir komedi gözüyle bakarsanız izlerken bolca eğlenmeniz mümkün. O gözle bakmayacaksanız izlemeniz için bir neden yok. Tabii hala Rodriguez’in şahsi fantazileri ilginizi çekiyorsa başka!

Filmde Danny Trejo, Michelle Rodriguez, Jessica Alba, Jeff Fahey, Steven Seagal ve konuk oyuncu olarak da Robert De Niro yer alıyor.

Machete | Ustura Yorumları

Yorum Yok


dokuz + = 10

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri