Lust Caution | Dikkat Åžehvet

- 27/09/2009
8,13(8 oy)

Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan En Ä°yi Film ödülünü kucaklayan “Dikkat Åžehvet” erotizm dozunun bir hayli fazla olmasıyla öne çıkan bir film.

Filmin Yönetmeni Oscar sahibi Tayvan’lı yönetmen Ang Lee’nin son filmi “Taking Woodstock” olmuÅŸtu. Ayrıca yönetmen “Wo Hu Zang Long-Kaplan ve Ejderha” ve “Hulk” gibi filmlerle de tanınıyor.

“Dikkat Åžehvet”in konusuna gelirsek, bir dönem filmi var karşımızda. Vatansever bir grup gencin ülkesindeki iÅŸgale karşı bir tiyatro oyunuyla baÅŸlattıkları mücadele, bir suikast planı ile devam eder. Bay Yee (Tony Leung-Chiu Wai)’ye düzenlemeyi düşündükleri bu suikast için Wong’u (Tang Wei) Bay Yee’ye yakınlaÅŸması amacıyla görevlendirirler. Wong Bay Yee’ye yakınlaÅŸtıkça, Bay Yee’nin çekiciliÄŸi karşısında yavaÅŸ yavaÅŸ ona baÄŸlandığını fark edecektir…

Filmin atmosferine ve sanat çalışmasına bakıldığı zaman baÅŸarılı bir dönem filmi olduÄŸu söylenebilir “Dikkat Åžehvet”in. Bunun yanında Ang Lee’nin yeteneÄŸini gözler önüne serdiÄŸi bir film de olmamış ne yazık ki. Birkaç sahne dışında -ÖrneÄŸin: Bıçaklama sahnesi-  Lee varlığını fazla hissettirememiÅŸ. Bunu yanında film, özellikle ikinci bölümünde erotizmin dozunu bir hayli artırmış. Birçok seyirci ve eleÅŸtirmenin de belirttiÄŸi gibi, sinemanın en erotik filmlerinden biri haline gelmiÅŸ film. Tabii bu sırada ÅŸehvet duygusunun insanı ne denli esir alabildiÄŸini de gösteriyor. Yine de bazı sahnelerinin rahatsız edici dercede erotik olabildiÄŸini belirtmekte yarar var. Gerçi filmin konusuna odaklandığınızda, bu da sorun olmaktan çıkabilir pekala.

Türün meraklıları ve Yönetmen Ang Lee’nin takipçileri filmden hoÅŸlanacaktır. EÄŸer bu filmden hoÅŸlanırsanız, 2000 yapımı “Quills-Düşlerin Efendisi” filmini de, eÄŸer izlemediyseniz mutlaka görün derim.

Lust Caution | Dikkat Åžehvet Yorumları

Yorum Yok


5 + dokuz =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri