Lust Caution | Dikkat Şehvet

- 27/09/2009
8,13(8 oy)

Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan En İyi Film ödülünü kucaklayan “Dikkat Şehvet” erotizm dozunun bir hayli fazla olmasıyla öne çıkan bir film.

Filmin Yönetmeni Oscar sahibi Tayvan’lı yönetmen Ang Lee’nin son filmi “Taking Woodstock” olmuştu. Ayrıca yönetmen “Wo Hu Zang Long-Kaplan ve Ejderha” ve “Hulk” gibi filmlerle de tanınıyor.

“Dikkat Şehvet”in konusuna gelirsek, bir dönem filmi var karşımızda. Vatansever bir grup gencin ülkesindeki işgale karşı bir tiyatro oyunuyla başlattıkları mücadele, bir suikast planı ile devam eder. Bay Yee (Tony Leung-Chiu Wai)’ye düzenlemeyi düşündükleri bu suikast için Wong’u (Tang Wei) Bay Yee’ye yakınlaşması amacıyla görevlendirirler. Wong Bay Yee’ye yakınlaştıkça, Bay Yee’nin çekiciliği karşısında yavaş yavaş ona bağlandığını fark edecektir…

Filmin atmosferine ve sanat çalışmasına bakıldığı zaman başarılı bir dönem filmi olduğu söylenebilir “Dikkat Şehvet”in. Bunun yanında Ang Lee’nin yeteneğini gözler önüne serdiği bir film de olmamış ne yazık ki. Birkaç sahne dışında -Örneğin: Bıçaklama sahnesi-  Lee varlığını fazla hissettirememiş. Bunu yanında film, özellikle ikinci bölümünde erotizmin dozunu bir hayli artırmış. Birçok seyirci ve eleştirmenin de belirttiği gibi, sinemanın en erotik filmlerinden biri haline gelmiş film. Tabii bu sırada şehvet duygusunun insanı ne denli esir alabildiğini de gösteriyor. Yine de bazı sahnelerinin rahatsız edici dercede erotik olabildiğini belirtmekte yarar var. Gerçi filmin konusuna odaklandığınızda, bu da sorun olmaktan çıkabilir pekala.

Türün meraklıları ve Yönetmen Ang Lee’nin takipçileri filmden hoşlanacaktır. Eğer bu filmden hoşlanırsanız, 2000 yapımı “Quills-Düşlerin Efendisi” filmini de, eğer izlemediyseniz mutlaka görün derim.

Lust Caution | Dikkat Şehvet Yorumları

Yorum Yok


dokuz − = 6

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri