Lost in Translation | Bir Konuşabilse

- 16/01/2011
8,67(3 oy)

Yabancı bir ülkede yaşanan uyum sorununu bir aşk hikayesiyle birleştiren “Lost in Translation-Bir Konuşabilse”, büyük bir film olmasa da türün meraklıları tatmin olabilir.

Filmin yönetmeni, usta sinemacı Francis Ford Coppola’nın kızı olarak lanse edebileceğimiz Sofia Coppola. Başrollerde Bill Murray ve Scarlett Johansson var.

Filmin hemen başında, hikayenin anlatım tarzını kestirmek kolay oluyor ve hikaye aynen başladığı gibi yavaş bir tempoda ilerlemeye başlıyor. İlk kısımlarda, bir reklam çekimi için Japonya’ya gelen eski film yıldızı Bob Harris’in (Bill Murray) yaşadığı uyum sorununa odaklanıyoruz. Bob, ailesi ile olan sorunlarını yarıda bırakamadığı ve çevresindeki insanların samimiyetinden bunaldığı için bir hayli sıkıntıda. Bu sıkıntı da kendini uyku problemi olarak gösteriyor. Aynı otelde kalan Charlotte da (Scarlett Johansson) evlilikle ilgili gün yüzüne çıarmadığı bir takım sorunlar yaşıyor ve kafa karışıklığı içinde. Bu konuları detaylarıyla tartışabileceği bir insan da yok çevresinde. Yaptığı telefon görüşmelerinde bile aradaki mesafe kendini belli ediyor. Sarsıntılı günler geçiren bu ikili bir gün otelde karşılaşıyorlar ve ikisi için de farklı ve iyi olabilecek bir arkadaşlığa adım atıyorlar…

Film ilk anlarda çok güzel bir şekilde, yabancı bir ülkede yaşanması muhtemel kültür şoku ve dil sorununu gözler önüne sürerken, elindeki malzemeyi tüketmeye başladığında bir çeşit arkadaşlık ilişkisine yüzünü dönüyor. Bob ve Charlotte arasındaki yakınlaşma da ne bir aşkı ne de bir arkadaşlığı çağrıştırıyor tam olarak. İkili, o kadar çok birlikte vakit geçirmeye başlıyorlar ki, bir müddet sonra onların yakınlığı da ileri gidiyor. Burada işlenen kavramın yalnızlık olduğu söylenemez maalesef, aile ilişkileri daha ön planda.

Komedi unsuruu fazla kullanamayan yapım, yine de türün hayranları için iyi bir alternatif olabilir.

Lost in Translation | Bir Konuşabilse Yorumları

1 Yorum


7 × iki =

  • Doughboy 15 Nisan 2011 6:25

    jKMGAH I’m impressed! You’ve managed the almost ipmosslibe.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri