Lord of War | Savaş Tanrısı

- 13/10/2010
6,92(13 oy)

Son dönemde Hollywood’ta çıkan çatlak sesler bugüne dek olduğu gibi basit eleştirilerden ve Amerika’ya da hak veren kompozisyonlardan öteye geçemiyor her zaman ki gibi. “Savaş Tanrısı”nda yapılan ise doğrudan doğruya Amerika’ya veya Amerikan hükümetine bir eleştiri değil. Film dünyada etkisini gösteren ateşli silah kullanımını tüm aktörlerini ele alarak gösterme yolunu seçiyor ve bu sayede dağılan Sovyetler Birliği’nin silah satışına etkisini de, Afrika’daki bazı ülkelerde var olan çocuk teröristlerin durumunu da görüyoruz. Tüm bunlar gelişen siyasi gelişmelerin fonunda yarı belgesel havasında sunuluyor. Bunlar sergilenirken tek boyutlu bir bayraktarlık vaziyetinin egemen olmadığını anlamamız için silah satıcılarının dünyasına da onların bakış açısından konuk oluyoruz. Bir silah satıcısının ağzından sigara ve motorlu taşıtların silahlardan daha fazla insan öldürdüğünü ve kendisinin bu işi bırakması halinde yerini hemen başka birinin alacağını öğreniyoruz. Böylece bu illegal işin içinde yer alanların düzeyli veya düzeysiz bir bahaneleri olduğunu da işitiyoruz. Yine de unutamayacağımız,dünyada her 12 kişiden biri silah kullanıyor,geri kalan kısmı nasıl silahlandırırız?, şeklindeki bir cümle filmin hemen başında yer aldığından, bu karakterlere izleyen de hiçbir zaman maksimum düzeyde bir yakınlık hissetmiyor. Yani etik açıdan bir sıkıntısı yok filmin.  Ayrıca idealist bir ajanın hikayeye dahil olmasıyla bir kaçma-kovalamaca mücadelesi de yer alıyor filmde.

“Savaş Tanrısı”nın su gibi akan bir yapısı var ve izleyenin sıkılmasına müsaade etmiyor. Filmin nadir kusurlarından biri ise final kısmına geldiğinde, ana akım sinemadan alışık olduğumuz şekilde bir patlama noktası yakalayamaması oluyor. Yine silah satılan 3. dünya ülkelerini tek boyutlu ele alıp, burada yaşanan sorunların derinine inmediğini belirtebiliriz.

Nicolas Cage ve Jared Leto’nun müthiş bir uyum yakaladığı filmde özellikle Leto’nun akılda kalıcı performansına şahit olmak mümkün. Bunun yanında Ian Holm, Bridget Moynahan, Sammi Rotibi ve Eamonn Walker gibi isimler de oyuncu kadrosunda boy gösteriyor. Filmin yönetmeni Andrew Niccol.

Lord of War | Savaş Tanrısı Yorumları

1 Yorum


9 × = altmış üç

  • senbilirsinabla 13 Ekim 2010 21:37

    “İşini yaparken elinden gelenin en iyisini yap!” düsturuyla büyütülmüş “abla”yı, bu filmde en çok etkileyen, kahramanın, “neden bunu yapıyorsun?” diye soran karısını, “en iyi yaptığım iş bu!” diye yanıtlaması olur.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri