Lincoln

- 23/10/2013

Hollywood’un dahi çocuğu sıfatının isminin önünde kullanıldığı günler çok geride kalsa da, yaptığı filmler artık büyük merakla beklenmese de Hollywood’un işçiliği her zaman ayrı bir yerde duran sinemacılarından Steven Spielberg. Yanına, nerdeyse her filminde ayrı bir oyunculuk dersi veren Daniel Day-Lewis’i aldığında ise, ortaya çıkacak film tabii ki merak konusu oluyor.

 Lincoln

Spielberg’in yıllar önce kotardığı “Schindler’in Listesi”nde yönetmenin tarihi hikayelere merakını görmüştük. Tarihin karanlık sayfalarını deşmeyi seven ünlü isim, bu kez ABD’nin köleliği kaldıran Başkanı Abraham Lincoln’ü konu edinse de, esas olarak “Mor Yıllar”ında değindiği gibi kölelik kavramına vuruyor hançerini. ABD’de Kuzey ile Güney arasında iç savaşın yaşandığı dönemde safını özgürlükçülerden yana tutan bir film izliyoruz.

Film, usta oyuncu kadrosu bir yana, siyasi içeriğe ağırlık veren bir yapım. Bu nedenle filmi sevmek için, az biraz da olsa bu tip konulara ilgiyle yaklaşmak gerek. İki saatten fazla tutan süresiyle meraklısı olmayan için bir nebze sıkıcılık hissiyatı yaratabilir “Lincoln”.

Fakat bunları bir kenara bırakırsak, öncelikle Lincoln’e tamamen odaklanmasa da, etkileyici bir biyografi var karşımızda. Lincoln’ün eşiyle olan karmaşık ilişkisi, kaybettiği çocuğunun acısı, asi oğluyla yaşadığı fikir ayrılıkları, tüm bunların yanında ülkesindeki iç savaşa odaklanması Lewis’in bedeninde hiç sırıtmadan hayat buluyor. Filmin görsel yönünün aksatılmadığını ve bu tip bir hikayede bile izleyicinin gözüne hoş gelen karelerin yakalandığını da ekleyelim.

 Lincoln

Her tarihi Amerikan filminde “Aslında kendilerini övüyorlar” şeklinde beliren sığ ve temelsiz görüşü bir kenara bırakın. Filmin asıl dikkat çekilmesi gerekli hususu başka. Lincoln hasımlarıyla savaşı bitirmek için, günümüzde pek popüler olan “Savaş bitsin de ne olursa olsun.” görüşünü benimsemiyor. Bu kadar barışçıl bir lider bile “Önce şartlarımızı kabul edeceksiniz ve silah bırakacaksınız. Geleceği sonra inşa ederiz.” diyor. Günümüzde yaşanan gelişmelere ışık tutacak bir bakış açısı olduğunu bilmiyorum belirtmeye gerek var mı!

Yazıyı fazla uzatmadan oyuncu kadrosuyla noktalayalım: Daniel Day-Lewis, Sally Field, James Spader, David Strathairn, Joseph Gordon-Levitt, Tommy Lee Jones, Bruce McGill, Tim Blake Nelson, Jackie Earle Haley, John Hawkes, Jared Harris ve Lee Pace.  

Lincoln Yorumları

Yorum Yok


9 − = altı

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri