Limitless | Limit Yok

- 09/12/2011
7,29(7 oy)

Sık sık yanlış bilinen mitler konusunda karşımıza çıkan “İnsanoğlu beyninin yalnızca bir kısmını kullanabiliyor” tezi bu kez de başlı balına bir film konusu olarak beyazperdede yerini almış. Bu durumun ne kadar doğru olup olmadığını net olarak bilemesek de, beynin bir kısmının kullanılması savının bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı ve gerçekte insanoğlunun beyninin tamamını kullanabildiği görüşlerine çeşitli mecralarda rastlamak mümkün.

Filmde beynin tamamının kullanılmasına olanak sağlayan şey ise bir ilaç. Şeffaf görünümüyle pek de tekin bir izlenim oluşturmayan bu hap, kahramanımız Eddie’nin eline bir şekilde geçiyor, üstelik tam da onun ihtiyaç duyduğu sırada. Öyle ki Eddie, özgüven sorunu olan, sevgilisi tarafından terk edilen ve bitirmesi gereken kitapla ilgili bir cümle bile yazamamışken, birden karşısına “kendisini iyi hissettirebilecek” bir ilaç çıkıyor. Eddie başta kuşkuyla yaklaştığı ilacı kullandığı anda değişimi hissediyor. Görünümündeki değişiklik sadece birden parlayan gözleri olsa da zihnindeki tüm gizli bilgiler birden açığa çıkıyor. Üstelik kendisini borsada zengin etmenin yolunu bulup bazı önemli yatırımcıların da ilgisini üzerinde topluyor ve birden ulusal gazetelerde dahi kendisine yer buluyor. Tabii arada bu haptan daha fazla elde edip hapın aslında tehlikeli bir kaynaktan üretildiği gerçeğini de görmüyor değil.

Eddie bir noktaya geldiğinde ilacın aslında göründüğü kadar masum olmadığını öğreniyor ve bağımlılığının ne kadar tehlikeli olduğunu idrak ediyor. Lakin kendisini birden yol ayrımında bulan Eddie, bir nevi “karanlık tarafı” seçerek ilaçtan kopmayı reddediyor ve kendisini riskli bir yolda buluveriyor. Kanımca filmin en büyük eksikliği de burada, söz konusu ilacın getirdiği sorunlarla boğuşan birini izlemektense ilacı kendisine dost edinen birini izliyoruz. Bu da iyimser bir finali beraberinde getiriyor. Yani filmin karanlık tarafı yeterince karanlık olmuyor.

Genel olarak kişisel yükseliş hikayelerinden hoşlananlar için iyi bir tercih “Limitless”. Filmin bilimkurgusal yönü pek sağlam değil. Fakat süresini izleyene hissettrimeyip akıcı oluyor film.

Filmin yönetmeni Edward Norton’lı “Sihirbaz” dan hatırlanabilecek Neil Burger. Başrollerde Bradley Cooper, Abbie Cornish ve Robert De Niro isimlerini görmek mümkün.   

Limitless | Limit Yok Yorumları

Yorum Yok


− üç = 6

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri