Life of Pi – Pi’nin Yaşamı

- 07/08/2013

Öncelikle filmin dini inancı yücelttiği kısmı doğru. Fakat neden bu bazı çevrelerde rahatsızlık yarattı, orası belirsiz. Yani bir filmin özgürce dini inancı yüceltmesinde, onu savunmasında ne gibi bir tuhaflık var, anlamak güç. Üstelik tam tersi istikamette olup ateizmi savunan filmler de pekala var. Onların o yönleriyle anılması ne kadar yanlış ise bu filmin de “muhafazakar” başlığıyla ortaya atılması o denli gereksiz. Mesela benim bayıldığım “House M.D.” dizisinin baş karakteri House ateizmin ateşli bir savunucusudur fakat ne hayranı olan ne de sevmeyen kimsenin House’un bu yönünü ön plana çıkardığını hatırlamıyorum. Demek istediğim filmi bu yönüne takılmadan izlemek bakış açınızı daha da derinleştirecektir.

 Life Of Pi

Film bilindiği üzere gemi kazasından kurtulan bir çocuğun bir kaplanla aynı filikada geçirdiği ve günlerce süren yolculuğunu konu alıyor. Tek mekanlı filmler zaten özellikle senarist ve yönetmen için oldukça zorlu oluyorken, senarist David Magee ve yönetmen Ang Lee bu işin altından başarıyla kalkıyor. Bunun yanında filmin finalinde “özet geçilen” ikinci bir hikaye kafa karışıklığı uyandırsa da izleyicilerin bu durumu pek umursamadığını çeşitli forumlarda ve sözlüklerde görmek mümkün. Yani izleyenler için esas hikaye, ana karakterin kaplanla yaptığı yolculuk olmuş.

Life of Pi

Filmin bir diğer dikkat çekici yönü de doğaya, başka bir deyişle “yaşam hakkına” olan saygısı. Filmin kahramanının bir hayvanı zorunlu olarak öldürdüğünde ağlaması, ona ve başka bir bakış açısıyla doğaya duyduğu saygıyı gösteriyor. Çocuğun kaplandan kurtulabilecekken onu yeniden filikaya alması ve yolun sonuna geldiğini düşündüğünde kurduğu yakın ilişki de izleyenin aklında kalabilecek hoş anlardan.

 Life of Pi

“Life of Pi”nin en önemli etkisi, bittikten sonra kalıcı bir iz bırakması oluyor. Sinema sanatında nadiren rastladığımız bu duyguyu film zorlanmadan izleyenine ulaştırıyor.

Filmin oyuncu kadrosunda Suraj Sharma, Irrfan Khan, Gerard Depardieu, Adil Hussain ve Rafe Spall gibi isimler var.

Life of Pi – Pi’nin Yaşamı Yorumları

Yorum Yok


iki + 1 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri