Let the Right One In | Gir Kanıma

- 11/09/2010
8,63(8 oy)

Son dönemde büyük bir ilgiyle takip edilen vampir filmleri artık neredeyse başlı başına bir tür haline geldi son bir-iki yılda. Hal böyle olunca bu alandan nemalanmak isteyenlerin sayısı da artıyor. “Let the Right One in-Gir Kanıma” da vampir filmlerinden payına düşeni almak niyetinde. Bunun içinde belirgin bir şekilde farklı olmaya çalışıp, izleyende “ne kadar da farklı bir vampir filmi” duygusunu uyandırmaya çalışıyor. Halbuki filmde geçen vampir kız yerine, sadece insanlara saldıran normal bir kız geçse filmin tüm etkinliği de kaybolacak. Bu sebeple filmin tutunduğu en büyük dal, farklı bir vampir filmi oluşu oluyor.

Filmde 12 yaşlarındaki iki çocuğun birbirlerine duydukları bağlılık anlatılıyor. Oskar, kendisine musallat olan üç arkadaşından kurtulmaya çabalıyor sürekli. Bu üç belalısının kendisine yaptıkları domuz benzetmesinden rahatsız fakat elinden bir şey de gelmiyor. Oskar’ın pek arkadaşı da yok. Oskar yine yalnız olduğu bir akşam Eli adlı kızla tanışıyor. Eli soğuk havaya rağmen kalın giyinmeden dolaşabiliyor. Görünümü de “karnının açlığına” göre değişiyor. Bir vampir olduğundan teni de soğuk. Eli’ye yardımcı olan bir babası var ve Eli için cinayetler işleyerek kan topluyor. Burada Eli’nin yapabileceği bir şey de yok gibi gözüküyor. Kendisi de insanların öldürülmesinden rahatsız fakat açlığını da bir şekilde gidermek zorunda. Hatta bir insanı öldürdükten sonra büyük bir pişmanlıkla yüz yüze kalıyor. Eli 12 yaşındaki bedenine hapsolmuş durumda ama görünen o ki ruhu da 12 yaşın ötesine geçememiş. Filmin büyük kısmında da bu iki taraf için de üzücü durum sebebiyle, hikayenin bir korku türüne uygun bir şekilde değil de bir dramatik yapı üzerinden ilerlediğini görüyoruz. Eli’nin mecburiyeti, babasının Eli için yaptığı fedakarlıklar ve Eli ile Oskar arasındaki yakınlaşma, hepsi filmin dramatik yapısına hizmet ediyor.

Ayrıca film vampir olma durumuna da bir çeşit hastalık düşüncesiyle yaklaşıyor. Eli tarafından ısırılan fakat ölmeyen birinin geçirdiği dönüşümde bunun izlerini görüyoruz.

Filmin genelinde bol kanlı sahneler mevcut değil. Eli ile ilgili fazla ayrıntı elde etmek de mümkün değil. Kendisi soğuk teni ve şekerleme yediğinde bozulan bünyesi ve içeri davet edilmediği zaman girdiği bir yerde vücudundan kanlar çıkması dışında vampir literatürüne yeni bir şey sokmuyor. Ayrıca düz duvarları bile rahatlıkla tırmanan Eli’nin neden bir kan bankasından ihtiyacını karşılamadığı ve hayvanlar ile bir rejim yapıp yapamadığı soruları da havada kalıyor.

Sonuçta filmin bir korku filmi gibi lanse edilmesine aldanmamak gerek zira film düpedüz bir dram. Durumdan vazife çıkaran yönetmenin vampir filmlerinin popularitesinden yararlanmak isteyip “bu da vampirli dram” şeklinde bir algıyla yola çıkmasının doğru mu yanlış mı olduğu da size kalmış.

Filmin yönetmeni Tomas Alfredson. Oyuncu kadrosunda ise Kare Hedebrant, Lına Leandersson, Per Ragnar, Henrık Dahl, Peter Carlberg ve Ika Nord gibi isimler var. Eli rolünde Lına Leandersson’un oyunculuğuna dikkat!

Let the Right One In | Gir Kanıma Yorumları

1 Yorum


dokuz − 7 =

  • senbilirsinabla 19 Eylül 2010 22:57

    Festivalde izlediği film “abla”nın beğendikleri arasında; o, filmi, pek çoğunu gördüğü vampir filmleri arasında “yeni” olarak algılar.

    Yazarın, Eli’nin babası diye sözettiği kişi, “abla”ya kalırsa, filmin sonunda Oskar’ın yaşadığını, yıllar önce yaşayıp, Eli’nin önce arkadaşı, sonra âşığı olup yıllar içinde yaşlanarak babası gibi görünen bir başka “Oskar”!

    Bir de, baba gibi görünen adamın, intiharından sonra haberlerde kendisinden “komünist parti sekreteri” şeklinde sözedilmesi “espri”si var ki, “abla” bunca derin bir alayın filmde olup olmadığından, kendisinin bunu yanlış anlayıp anlamadığından emin değil…

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri