Legion

- 27/02/2010
5,60(5 oy)

Henüz ülkemizde gösterime girmemiÅŸ bir filmi izlemek, nasıl bir duygu size anlatmak zor:). Fakat ÅŸurası kesin ki: bundan sonra “din” ve ” insanların ahlaki durumu” konusunda hollywood daha bir çok filme imza atacak gibi gözüküyor.

Nisan ayı sonlarında ülkemizde gösterime girecek olan bu film içinde bazı tezat düşünceleri barındırsa da temelde insanların nasıl “yoldan saptıklarını” ve kurtuluÅŸun ne olduÄŸunu ya da olabileceÄŸini sorguluyor.

Filmin konusu; kafası attığında, insanlara olan inancı bittiÄŸinde tüm insanlığı yok eden Tanrı yine dayanamayıp tüm insanlığı yok etmesi için meleklerini görevlendirir; fakat Mikail adlı dört büyük melekten biri bu emire uymaz ve insanlığa yardım etmek için dünyaya gelir. Bu sırada çölün ortasında ıssız bir yerdeki mola yerinde duran birbirlerini tanımayan insanlar neler olduÄŸundan habersizdiler; ta ki melekler onları öldürmek için geldiklerinde bir ÅŸeylerin olduÄŸunun farkına varana dek… İçlerinde ise insanlığın son umudu olan hamile bir kadın vardır: çünkü doÄŸuracağı bebek insanlığa yol gösterecek kiÅŸi olacaktır. ÇocuÄŸu korumak için her ÅŸeyi yapar ve mutlu son.

Yukarıdaki film konusunu okurken bile, filmde yanlış konulara deÄŸinildiÄŸinin farkına varacaksınız: eski mitoloji zamanındaki tanrılar gibi bir Tanrı var: insanlığa istediÄŸi vakit istediÄŸini yapan bir Tanrı… Filmde bu Tanrı’nın ilk insanlığı cezalandırdığı tufandan bahsediliyor. Ve ÅŸu anki cezalandırmanın da kıyamet olmadığını biliyoruz… Peki o zaman bu durumda “iyileri” kurtaracak peygamber adayı kim? Yok. Bu ilk hata; fakat bu görevi “tanrının emrini yerine getirmeyen” bir melek eline almış: meleklerin komutanı… Bizim inandığımız inanca ters bir durum ama konumuz deÄŸil; fakat film konusunun kendi içinde tezat oluÅŸturması eksi puan…

Bir de “melekler” kavramını tamamen alt üst eden bir yaklaşım vardı filmde; meleklerin hepsi kötü!. Ve meleklerin insan ÅŸekline girdikten sonra ki tavırları zombivari bir görüntü oluÅŸturdu. Melekler kötü müdür? Sanırım filmde sadece melekler için “asker” yakıştırması yapılmış: tanrı ne derse, onu yaparlar…

Film bir yerde iyi ile kötünün savaşını anlatıyor diye düşündüm ama kötü kim, iyi kim? Her ÅŸeyin suçlusu olarak Tanrı’yı göstermek hata olurdu ki, böyle bir hataya da düşülüyor filmde…

Film ülkemize geç gelecek, hatta bir ara listelerde adı bile yoktu, ama az önce sinemalar.com sayfasında baktığımda 30 Nisan tarihinde gösterimde olacakmış ülkemizde; ÅŸu an Amerika’da Avatar’dan sonra en çok izlenen film durumunda Legion…

Oyuncu kadrosuna gelince, hızlı ve öfkeli filmlerinden tanıyacağımız baÅŸrol oyuncusu 2 kiÅŸi var filmde: Lucas Black ve Tyrese Gibson. Lucas inançlı birini oynuyor, doÄŸacak çocuÄŸu yetiÅŸtirecek kiÅŸi… Tyrese’nin ise ne olduÄŸunu bilemiyoruz filmde, bi den çölün ortasında kendini kaybetmiÅŸ biri olarak ortaya çıkıyor, telefondaki konuÅŸmasından mahkemelik olduÄŸunu anlıyoruz ama öncesi ve sonrası yok. Ãœnlü oyuncu Dennis Quaid’da filmde baÅŸrol olarak görev aldı ve bence tam rolüne uygun kiÅŸi idi. bazen onu Harrison Ford ile karşılaÅŸtırıyorum; ikisi de muhteÅŸem oyuncular… Ve tabi ki mikail rolündeki Paul Bettany. Gerçekten duruÅŸuyla konuÅŸmasıyla muhteÅŸem bir rol çıkardı. Hakkını verdi diyebilirim rolünün… Benzeri filmlerde genellikle en iyi olarak gördüğümüz Gabriel adlı meleÄŸi ilk defa bu filmde kötü olarak gördük ki Gabriel filmini izleyenler bilir orada kötü melek Mikail idi (ki aslında bu filmde kötü yok, kötü olduÄŸunu düşündüğümüz ÅŸahıslar var… Gabriel de verilen emiri düşünmeden yerine getiren kötü diye lanse ettiÄŸimiz bir melek…) Filmde baÅŸrolde 3 tane bayan karakter var ama benim aklımda kalan sahne Willa Holland’ın müzik kutusundan ÅŸarkı seçerken ki bölümdü… Gerçekten güzel kız:).

Filmde insanlığın çöküşü ve bundan nasıl kurtulacağı sorgulansa da bazen aile iliÅŸkilerine de deÄŸinilmesi konunun zenginleÅŸtirilmesi açısından iyi bir yöntem olmuÅŸ… Diyaloglar ve sözler kötü deÄŸildi, sıkmıyordu insanı. Fakat bizim açımızdan hiç bir yararı olmayan bir film diyebilirim.

Gabriel ve süper natural filmlerde görmüş olduÄŸumuz “kötü melek” kavramının yeniden yer aldığı, fantastik bir film Legion. Bir bakıma aklıma “kötü orduyu” yenmesi için gönderilen ebabil kuÅŸları geldi bu filmi izlerken… Fakat orada belirli bir kesim hedef alınırken burada tüm insanlık hedef alınmış ve iyi – kötü ayrımı yapılmamış… Filmde tufan örnek verilmesine karşın, orada alınan önlemler hiç alınmamış ve kıyamet olayı hesaba katılmamış… Meleklerin insan versiyonları zombi gibi gösterilmiÅŸ ki kanatlı halleri ile gelseler daha iyi olurdu:). Oyuncu kadrosu zengin, oyunculukların süper olduÄŸu bir film.

10 üzerinden 7,5 puan verdiÄŸim filmi izlemezseniz bir ÅŸey kaybetmessiniz; fakat fantastik film sevenler için birebir film… Constantine, Gabriel, Super Natural gibi film hayranlarının kaçırmaması gereken bir film… Ki bu tip konular her zaman giÅŸede baÅŸarılı olmuÅŸtur.

Ä°yi seyirler.

Legion Yorumları

Yorum Yok


× 5 = on

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri