Le Fate ignoranti | Cahil Periler

- 23/04/2012

İtalya’nın ünlü yönetmenlerinden Ferzan Ozpetek, yine depresif bir havada açıyor filmini. Massimo adlı, işinde başarılı ve eşiyle arası iyi olan bir adam, teknolojiden nasibini almamış ve açıkça komik görünen bir trafik kazası sonucu yaşama gözlerini yumuyor. Eşi de henüz bunun şokunu atlatamadan kocasının bir metresi olduğundan şüpheleniyor ve elindeki ipucuyla kocasının karanlıkta kaldığını düşündüğü bu ilişkisini ortaya çıkarmak için yola koyuluyor. Hemen ardından da beklenebileceği üzere eşcinsellik filmin içine bodoslama dalıveriyor…

Yurt dışında yaşayan Türk sinemacılar sanki mahalle baskısından çekiniyorlar gibi filmlerine Türk motifleri eklemeyi bir borç biliyorlar. “Cahil Periler”de de filmin bir bölümünde, o anki duyguyla örtüştüğünü söyleyemeyeceğimiz bir Türkçe şarkı araya giriveriyor. Özpetek de böylece Anavatanı’na selam göndermiş oluyor. Tabii birkaç unsur daha var. Mesela film boyunca adeta botokslu bir karakteri canlandırıyormuş gibi duran Koray Candemir de eğreti duruyor.

Ferzan Özpetek, “Cahil Periler” ile adını yurt dışında da, yani İtalya dışında da duyurmuş ve iyi bir şöhret yakalamıştı. Fakat netice itibariyle bu filmler kendine has olsa da, belirli bir seyirci kesimine hitap eden, herkesin kolaylıkla empati kuramayacağı yapıtlar. Nasıl ki, mesela benim de çok sevdiğim Nuri Bilge Ceylan filmleri her sinemaseverin harcı değilse, bazı sinemaseverler filmlerin büyüsüne kapılmadıkları halde saygı duyuyorlarsa, Özpetek’in filmleri de aynı minvalde seyreden eserler oluyor. Fakat Gus Van Sant gibi eşcinsellik konusunu filmin baş köşesine koymak da filmi biraz zorlama ve itici yapıyor. Sebebi eşcinselliğe duyulan antipati bile değil, derdini sessizce anlatıyor gözüküp avaz avaz bağırması.

Film girdiği son düzlükte Pedro Almodovar’ın tarzını haddinden fazla anımsatıyor. Ayrıca yapımın tamamına yayılan cinsel bir gerilim söz konusu. Eşcinselleri “akıllarını cinsellikle bozmuş tipler” olarak göstermek, kaş yapmak isterken göz çıkarmaktan başka bir şey olmamış. Bu tip marjinal kişiliklerin ve karakterlerin dahi tam olarak anlayamadıkları ilişkilerin meraklısıysanız “Cahil Periler” ilginizi çekebilir.

Oyuncu kadrosunda Türkiye’den iki isim var: Serra Yılmaz ve konuk oyuncu olarak dediğimiz gibi stabil ve silik bir performans sergileyen Koray Candemir. Diğer oyunculardan önemli rollerde yer alanlar ise Margherita Buy, Stefano Accorsi, Gabriel Garko, Erika Blanc, Andrea Renzi ve Filippo Nigro.

Le Fate ignoranti | Cahil Periler Yorumları

Yorum Yok


sekiz − = 1

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri