">
">

Law Abiding Citizen | Adalet Peşinde

- 22/01/2010
7,80(5 oy)

Adalet sistemini irdeleyen “Law Abiding Citizen-Adalet Peşinde”, Jamie Foxx ve Gerard Butler’ın uyumu ve zekice yazılmış senaryosuyla dikkat çeken bir yapım.

Filmin yönetmen koltuğunda F. Gary Gray oturuyor. Senaryo yazarı Kurt Wimmer. Jamie Foxx, Gerard Butler, Bruce McGill, Colm Meaney, Leslie Bibb, Michael Irby ve Regina Hall filmde karşımıza çıkan oyuncular. Gerard Butler’ın her filminde kendini daha da geliştirdiğini görmek sevindirici.

Filmde Clyde’ın eşinin ve kızının öldürülmesiyle fitili ateşlenen olayları izliyoruz. Clyde’ın (Gerard Butler) eşinin ve kızının iki kişi tarafından öldürülmesi üzerine Savcı Nick Rice (Jamie Foxx) karşı tarafla bir anlaşma yaparak olayı gerçekleştiren iki kişiden yalnızca birinin idam cezası almasına sebep oluyor. Diğeri ise üç yıl sonra serbest kalacak. Serbest kalacak olan kişi, Clyde’ın eşine tecavüz edip onu öldüren kişi olunca Clyde, adalet sisteminin pek adil işlemediği hükmüne varıyor. Ama büyük bir sabırla, bazı şeyleri değiştirmek için on yıl bekliyor. Yeterli süreden sonra, Nick ile bir kedi-fare oyununa başlıyor. Üstelik Clyde hapiste olmasına rağmen, eylemlerini hiç zorlanmadan gerçekleştirebiliyor ve bu eylemler de epey kanlı yaşanıyor…

Filmin ne kadar zekice bir senaryosu olduğu diyaloglardan ve Clyde’ın yaratıcılığından belli olsa da, senaryoda asıl koz filmin finaline saklanıyor. Filmin diğer büyük başarısı da, iyi-kötü arasındaki çizgiyi kaldırıyor olması. Yani Clyde’ın sürekli masum sivilleri öldürüyor olmasının altında, adalet sisteminde daha fazla terslik istememesi yatıyor. Nick de Clyde’a nutuk çekerken insanın ailesini kaybetmesinin nasıl bir duygu olduğundan bihaber elbette. Yani Clyde sistemde ters giden her şeye dikkati çekebilmek için oldukça kanlı yöntemler uygulasa da, o kızgınlıkla tüm bunların yapılıyor olması pek mantıksız gelmiyor.

Bunun yanında film özellikle final kısmında gerilim seviyesini yükseltiyor. Baştan sona bir zeka gösterisi olan ve bir satranç mücadelesini anımsatan yapım, yine zekice bir finalle sona eriyor. Ama finali mutlu veya kötü son bulmak, tamamen hangi tarafı tuttuğunuza bağlı. Bu iyi-kötü çizgisini yok edip iki tarafı da haklı göstermek, hangi tarafın “daha haklı” olduğunu izleyiciye bırakmak -daha çok Michael Mann filmlerinde alışık olduğumuz bir durum-  fikri de oldukça iyi düşünülmüş.

Sadece adalet sisteminin ne kadar da adil! olduğunu görmek için bile izlenebilecek yapım, türün sevenlerinin mutlaka alaka göstermesi gereken bir film.

Law Abiding Citizen | Adalet Peşinde Yorumları

Yorum Yok


yedi + = 12

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri