Knowing | Kehanet

- 01/04/2010
6,00(4 oy)

Alex Proyas’ın eski yapıtlarına bakarak onun iyi bir yönetmen olduğunu düşünenlerdenseniz bir de “Knowing-Kehanet”e bakın derim.

Filmde, bu tarz popüler filmlerin aranan isimlerinden Nicolas Cage başrolde yer alıyor. Chandler Canterbury, Lara Robinson, Rose Byrne ve D. G. Maloney’yi de filmin kadrosunda görmek mümkün.

“Knowing” başlangıçta çok şey vaat eden bir film. Filmin henüz başında, korku filmlerinden görmeye alışık olduğumuz “küçük kız” imgesiyle karşılaşıyoruz. Bu küçük kız, bakışlarıyla, duruşuyla ve tavırlarıyla izleyiciyi gerilimli bir hikayenin beklediğini müjdeliyor adeta. Bu kızın sayesinde, okuduğu okulda, kendisinin tasarladığı bir projeyle sınıftaki çocukların çizdikleri resimler -1959’da- saklanıyor. 2009’un öğrencileri okulun kuruluş yıldönümünde bu kağıtları sırayla alıyorlar. Küçük kızın yazdığı ve anlamsız rakamlardan ibaret görünen kağıt, bir şekilde Prof. Jonathan’ın (Nicolas Cage) eline geçiyor. Jonathan, kağıdı bir süre inceleyince rakamların tarihi felaketleri haber verdiği bilgisine ulaşıyor…

Filmde büyük bir felsefeye dayanmayan bu olayın nasıl oluştuğunu uzunca bir süre öğrenemiyoruz. Bunun yanında Jonathan ve oğlunun çevresinde dolanan tuhaf görünümülü siyah giyinen adamlar da başka bir merak konusu oluyor izleyen için. Yer yer aksayan senaryoyu bile görmezden gelmek mümkün. Asıl sorun finalde kendini gösteriyor. Öyle basit bir final izliyoruz ki, bir çuval incir berbat oluyor. Herkesin aklına gelebilecek ve mantıkla uzaktan yakından ilgisi olmayan bu final uzadıkça izleyenin siniri de daha çok bozuluyor. Böyle özgün bir fikri alıp da darmadağın eden senaryo yazarlarını da ayrıca tebrik etmek gerek! Çok sık gördüğümüz kopuk baba-oğul ilişkisi, küçük ama “olgun” gösteren çocuklar da bu finalle beraber karikatürize birer tip olup çıkıyorlar. Etrafta dolaşan siyah giyimlilerin fazlasıyla “Lost” esintili olması da cabası oluyor.

Çok boş vaktiniz varsa veya Nicolas Cage’yi tekrar tekrar görmekten bıkmadıysanız “Knowing”ten memnun kalacaksınız.B ilimkurgu şaheseri duran senaryosuna, film boyunca aldanmamanız gerektiğini unutmayın!

Knowing | Kehanet Yorumları

Yorum Yok


+ sekiz = 12

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri