Kıskanmak

- 25/09/2011
7,00(5 oy)

En az meslektaşı Nuri Bilge Ceylan kadar kaliteli işler çıkaran ve günümüz Türk sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri olan Zeki Demirkubuz, “Kıskanmak”ı hem yazmış hem yönetmiş. Fakat kariyerinin ilk dönem filmine imza atan Demirkubuz, günümüz insanını ele aldığı yapımlarla daha akılda kalıcı oluyordu düşünceme göre.

 Öncelikle iyi düşünülmüş bir dönem tasviri var karşımızda ayrıca üzerinde çok da çalışılmış. Yalnız film 1930’larda geçtiğinden konuşulan Türkçe de döneme uygun bir şekilde oldukça ağdalı. Bu dil de oyuncuların ve hikayenin önünde büyük bir tümsek olmuş ne yazık ki. Her karakter, aslında doğal bir şekilde sık sık eski Türkçe kelimeleri kullanıyor fakat bu tavır diyaloglardaki tüm inandırıcılığı da silip süpürüyor.

 Zeki Demirkubuz günümüz insanının dertleriyle daha çok uğraşmış bir isim önceki filmlerinde. Fakat burada ana konu başka bir yapıta göbekten bağlı olunca, film bir edebiyat uyarlaması, Demirkubuz da mecburen karakterler üzerine değil duygular üzerine gidiyor. Çirkin olan Seniha da aslında kardeşinin eşi Mükerrem’e değil de ağabeyine bir kıskançlık duyuyor sanki. Böyle olunca da güzel-çirkin kavramı biraz havada kalıyor. Hatta filmin bütününde ilgi çekici olan kısmın “kıskanmak” duygusu değil de nereye gideceğini az çok kestirebileceğiniz aldatmak duygusu olduğunu söyleyebiliriz. Seniha bu öykü içinde kendini çok sonraları belli edebiliyor.

 Netice olarak aslında “Kıskanmak” kötü bir film değil fakat Demirkubuz sanki potansiyelini yeterince kullanmama yoluna gitmiş. Kendisi yukarıda da dediğim gibi günümüz insanının sorunlarıyla uğraştığında ortaya çıkan filmleri de daha çekici oluyor. Yine de dönemin ruhunun iyi yakalanmasını tebrik etmek gerek.

 Filmin başlıca rollerinde Nergis Öztürk, Berrak Tüzünataç, Serhat Tutumluer, Serdar Orçin, Mustafa Uzunyılmaz, Bora Cengiz ve Hasibe Eren rol alıyorlar.

Kıskanmak Yorumları

Yorum Yok


+ 4 = oniki

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri