"> ">

Kirpi

- 11/12/2009
5,67(3 oy)

Sulhi Dölek’in “Kirpi” romanının sinemaya uyarlanmasını vasiyet ettiğini ve filmin çekim tarihinin kesin olarak belirlendiğini öğrendikten sonra, “Kirpi” romanını hemen okumuştum. Sulhi Dölek’in vasiyeti dolayısıyla filmin, kitabın hikayesinden fazla bir sapma göstermeyeceğini sanmıştım. Ama film, hikayenin temeli olarak kitapla aynı kalıplara sahip olsa da, filmde hikayenin işlenişi, kitaptakinden oldukça farklı. Tabii kitap mı yoksa film mi daha iyi gibi anlamsız kıyaslamalara girmeye niyetim yok. Ama insan filmi izlerken ister istemez bir karşılaştırmanın içine düşüyor. Size de hem filmi izlemenizi hem de kitabı okumanızı tavsiye ederim. En azından Sulhi Dölek’in bakış açısı ile öykünün orijinalini de değerlindirme şansına sahip olabilirsiniz. Şunu da ekleyeyim; bir filmin, uyarlandığı eserden farklı yanları, farklı bir kurguya sahip olması da oldukça doğal bence.

Bu uzun girişten sonra “Kirpi”nin konusuna gelirsek: “Kirpi”de ikisi de oldukça inatçı ve intikam hırsı gözlerini bürümüş olan Tahir ve Kirpi Reşat’ın öyküsü anlatılıyor. Bu iki adamın yolu, bir fatura ödemesi sırasında fatura kuyruğunda kesişiyor. Faturasını önce Tahir ödüyor. Reşat ise Tahir’in sırasını çaldığı iddiasında bulunuyor. Ve yapılan hiçbir kötülüğün! altında kalmamaya ant içmiş olan Reşat, Tahir’den intikamını alarak, sonradan ülke çapında ses getirecek olan olaylar zincirini de tetikliyor.

“Kirpi” bir komedi filmi. Tahir’i Güven Kıraç, Reşat’ı ise Mazhar Alanson canlandırıyorlar. İrem Altuğ, Birsen Dürülü, İsmail İncekara, Zuhal Topal, Caner Özyurtlu, Murat Serezli ve Zihni Göktay da adını sayabileceğimiz, filmde yer alan diğer oyuncular.

Film boyunca Yönetmen Erdal Murat Aktaş,karakterlerin üzerine değil olayların üzerine gidiyor. Yani film boyunca çok daha ayrıntılı tanımamız gereken Reşat ve Tahir hakkında yalnızca belli başlı bilgilere sahip olabiliyoruz. Bunun sebebi, filmin başından sonuna kadar, Reşat’la Tahir arasındaki ilişkiye birçok yan unsurun dahil olması. Bu yan unsurlar ve bunlara bağlı olarak hikayeye dahil edilen yan karakterler, sanki asıl meselenin Tahir-Reşat kapışması olmadığı izlenimini doğuruyor. Bu tercihi beğenip beğenmemek de izleyiciye kalmış. Bunun yanında film, özellikle ikinci bölümünde bir monotonluğa kapılsa da, finalde cevaplanacağı belli olan soru işaretleri filmi ayakta tutuyor.

Filmdeki tüm oyuncular oldukça başarılı. Oyunculuklar için ilave bir yorum yapmaya da gerek olmadığını düşünüyorum.

Sulhi Dölek’in eseri “Kirpi”de, bütün öykü neredeyse Reşat ile Tahir’in “atışması” üzerine kurulu. Reşat hakkında daha fazla bilgi sahibi olabiliyoruz. Çünkü hikaye de onun gözünden anlatılıyor. Bazı diyaloglar ise filmde aynen korunmuş

“Kirpi” sinemada yaşanan bu “konu darlığında” bence oldukça eğlenceli ve vakit ayırmaya değer bir film.

Kirpi Yorumları

1 Yorum


8 × altı =

  • Otel Güvenlik 12 Aralık 2009 12:09

    Fragmanı bile filmi bize çok şey anlatıyor. Tam günümüzün yoldan çıkmış değerlerini traji komik olarak izleyebileceğimiz bir film. Başarılı buldum.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri