Killing Them Softly – Kibarca Öldürmek

- 06/10/2013

Brad Pitt’in başrollerden birinde yer aldığı “Killing Them Softly” ülkemizde ne yazık ki Kültür Bakanı’nın açıklamalarıyla gündeme geldi. Kültür Bakanı Günay, küfürlerden rahatsız olduğunu ve bunun fiilen sanat olmadığını, zaten Devlet olarak böyle bir şeye destek vermeyeceklerini söyledi.

 Killing Them Softly

İfade özgürlüğünün bu yüzyılda dahi hor görüldüğü düşünülürse, filmin alaşağı edilmesi çok da absürt durmayacaktır. Halbuki yönetmen Andrew Dominik’in söyledikleri, son dönemde Türkiye’de de yaşanan bazı gelişmeleri farklı bir biçimde yorumlar nitelikte.

“Killing Them Softly” erkek dünyasına bakış atan bir film. Ellerindeki silahlar nedeniyle ne kadar güçlü görünseler de aslında filmdeki tüm erkekler bir şekilde bir çıkışsızlığın içine girmiş durumda. Andrew Dominik, bir röportajında da belirttiği üzere bunu ekonomik bunalıma bağlıyor. Yani diyor ki; erkeklerin ekonomik özgürlüğü azaldıkça, şiddete olan eğilimleri artıyor. Bunu tabii ki tartışılır bir metin olarak görmekte yarar var fakat Kültür Bakanı’nın filmi izleyip de filmin açık mesajına değil detaylarına takılması da ayrıca düşündürücü. O seviyedeki birinin çıkıp toplumsal olayları, mesela son zamanlarda artan tecavüz olaylarını bu fikre bağlayıp bir çıkarım yapmasını bekliyor insan fakat Clint Eastwood’un “Midnight in the Garden of Good and Evil” filminde Kevin Spacey’nin ağzından dökülen kelimelerde olduğu gibi: “Gerçek sanat gibidir, ama bakmayı bileceksin.”.

 Killing Them Softly

Genel olarak seyirciler tarafından pek beğenilmeyen film, aksiyonu kesinlikle düşünmeyen ve süresi içinde mesajını verip, erkek dünyasını deşmekle meşgul oluyor. Bu da filmi bir “durum hikayesi” kalıbına sokuyor. O yüzden filme mafyatik bir etiket yapıştırmak yerine açık açık drama dememiz daha doğru olur.

Filmin oyuncu kadrosunda Brad Pitt’in yanı sıra Ray Liotta, kısa süre önce yitirdiğimiz James Gandolfini, Richard Jenkins, Sam Shepard ve Scott McNairy isimleri var.

Killing Them Softly – Kibarca Öldürmek Yorumları

Yorum Yok


1 + = dokuz

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri