Kelebeğin Rüyası

- 03/09/2013
10,00(2 oy)

Vizyondayken övgülere boğulan ve hem eleştirmenlerin hem de izleyicilerin genel olarak beğenisini toplayan “Kelebeğin Rüyası” intihal yapıldığı iddiası ile de gündeme gelmiş, fakat bu iddia gündemde kendisine yer bulamadan unutulup gitmişti.

 Kelebeğin Rüyası

Filmin başarılı yanlarını öne çıkarmak istersek, en üste dönem çalışmasının çok iyi olduğunu yazabiliriz. Filmdeki hiçbir kişi veya şey o dönemden farklı gibi durmuyor. Dizi filmlerle suratlarını çok eskitseler de Kıvanç Tatlıtuğ ve Mert Fırat da yaratılan atmosferin inandırıcı olması için ellerinden geleni yapıyor. Ayrıca iki saati aşan süresi boyunca, izleyenini bildik finale sürüklerken çok güzel bir duygusal ton yakalıyor film. İzleyenler finali bildiği halde, bu durum handikap yaratmaktan uzak kalıyor ve bir şekilde seyircisini içine çekmeyi başarıyor.

Ancak bu ve pek çok olumlu özelliğinin yanı sıra filmi belki de bir başyapıt kıvamına getirmeyi engelleyen birkaç unsur da var. Bu unsurların başında Beçlim Bilgin’in canlandırdığı karakter için yanlış bir seçim olması geliyor. Eş durumundan dolayı başrollerden birinde kendisine yer bulan Beçlim Bilgin, “nereden baksan 30 vardır” dedirten fiziki yapısıyla gencecik bir kızı canlandırınca, hem o kızın ruh halini, canlılığını izleyene aksettiremiyor hem de Kıvanç Tatlıtuğ’un yanında hayli yaşlı kalıyor. Hatta konuyla ilgili kendisine mikrofon uzatılıp performansının beğenilmediği söylenince de zaten kendisinin çok iyi oynadığını iddia etmediğini söylüyor, filmde Mert Fırat ve Kıvanç Tatlıtuğ’un çok iyi oynadığını belirtip, mütevazı açıklamalar yapmak durumunda kalıyor. Yani bu eş durumu! Neresinden bakarsanız bakın bir şekilde çuvallıyor.

 Kelebeğin Rüyası

Bir diğer aksayan yön de diyaloglar. Türkçeyi çok iyi kullanan Yılmaz Erdoğan, bazı sahnelere şiirsel bir hava katabilmek için diyalogları fazla zorluyor. Gayet samimi görünen kanlı canlı karakterler de bu sebeple inandırıcılığını bir nebze de olsa yitiriyor.

Dediğimiz gibi film ilgiyi hak eden, güzel bir çalışma. Fakat bir başyapıt bekleyip de beklentinizi boşuna o kadar yukarı çekmeyin. Hele ki iddia edildiği gibi Nuri Bilge Ceylan benzerliğini ve Ceylan tonunu filmde boşuna aramayın. Onun için birkaç iyi manzaradan daha fazlası gerekiyor çünkü.

Filmin geniş oyuncu kadrosunda Kıvanç Tatlıtuğ, Beçlim Bilgin ve Mert Fırat’ın yanı sıra Yılmaz Erdoğan, Ahmet Mümtaz Taylan, Farah Zeynep Abdullah ve Taner Birsel gibi isimler de var. 

Kelebeğin Rüyası Yorumları

1 Yorum


iki − 1 =

  • ivibi 6 Ekim 2013 9:20

    Film aşırı derecede güzel olmasada hosuma gitti. Film benim yaşadığım yerlerfe geçiyor. Beni cocukluguma götürdü.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri