Kebab Connection

- 01/10/2012

Türkiye’de daha fazla iş yapması istendiğinden olacak “Kebab Connection”da yönetmen Anno Saul değil de senarist Fatih Akın’ın ismi öne çıkarılmış. Bu fırsattan yararlanıp Fatih Akın’ın filmografisini aklımıza getirdiğimizde karşımıza iki tane ciddi iş çıkıyor: “Duvara Karşı” ve “Yaşamın Kıyısında”. Fatih Akın’ın “Temmuz’da”sı kendini pek ciddiye almayan bir romantik-komediydi. “Soul Kitchen”da seyirciden ilgi görse de hem Akın’ın hem de oyuncularının saklamadığı bir şekilde eğlencelik bir yapımdı. Fatih Akın, belki de kariyerindeki doruk noktasına ulaştığını düşündüğünden olacak popüler olarak yaşadığı on yılına iki adet önemli yapım sığdırdı. “Kebab Connection” da yine Fatih Akın’dan bekleyebileceğimiz tarzda bir komedi. Eğer en başından itibaren ekran karşısına geçtiğinizde kendinizi fazla yormadan göz atabileceğiniz bir yapım arıyorsanız sorun yok. Fakat komedide dahi detaycı biri iseniz sorun var elbette!

 

Öncelikle Fatih Akın’ın karakterlerinde hemen bir marjinallik göze çarpıyor. Mesela İbrahim’in kendisine reklam filmi yapmasını istediği amcası oldukça karikatürize bir tip kalıyor. Kıyafetleri dahi sanki iş hayatına veya yaşadığı bölgenin düzenine uyum sağlayamamış biri olduğu izlenimini veriyor. Bir bebeğin havalara uçtuğu bir sahnede gereksiz bir kahkaha bekliyor sanki izleyeninden film. Çoğu sahnesinde zekice esprilere başvur(a)mıyor ve hikayeyi iki parçaya ayırıp, kimi zaman İbrahim’in yönetmenlik rüyalarına, kimi zaman da baba olma konusundaki çabalarına sırtını yaslıyor. Filmin bu ikinci eylemi gerçekleştirdiği anlarda 2007 tarihli Hollywood yapımı “Knocked Up”ı fena halde hatırlattığını da belirtelim.

 

Netice olarak film ne oyuncuların ne de teknik kadrosunun kariyerinde bir parıltı olarak durmuyor an itibariyle. Lafı fazla uzatmadan söyleyelim. Biraz eğlenmek istiyorsanız kısmen tutmuş bir formül var karşımızda fakat onun dışında beklentilerinizi minimuma indirin!

 

Filmde Denis Moschitto ve Nora Tschirner’e Güven Kıraç, Hasan Ali Mete ve Adam Bousdoukos gibi isimler eşlik ediyor. Afişte ön plana çıkarılan Sibel Kekilli sadece konuk oyuncu.     

Kebab Connection Yorumları

Yorum Yok


9 − = iki

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri