Kaybedenler Kulübü

- 16/07/2011
7,57(14 oy)

Birbirleriyle sıkı bir dostluk kurmuş olan iki arkadaşın alışılmışın dışında sundukları bir radyo programı çerçevesinde hayatlarını anlatan “Kaybedenler Kulübü” açıkçası son yılların en iyi Türk filmlerinden biri. her şeyden önce filmin bazen yörüngesini kaybetse de sürekli içinde bulunduğu tema, herkesin hayatında bir kez olsun mutlaka başına gelmiş olan “yalnızlık”. Birbirleriyle sıkı dost olan Kaan ve Mete, Kent FM’de haftanın iki günü “Kaybedenler Kulübü” adında bir radyo programı yapıyorlar. Arayan her dinleyiciye “sizinle yatmış mıydık?” diye soran ikili, sohbetlerini de daha çok seks üzerine kuruyorlar. İlk başta filmin kolaycılığa kaçtığı düşünülebilir ama izlediğimiz bu ikilinin hayatlarında ne varsa tüm sadeliği ile görüyoruz. İkisi de imkanları varken, işlerini nasıl nakde çevirebileceklerini düşünmüyorlar örneğin, özellikle Kaan. Bunun spesifik bir nedeni de yok, tek amaçları hayatın onlara sunduğu belli kalıpları kabul etmemeleri. İkili bir yandan geçim sıkıntısı çekerken bir yandan Kadıköy sokaklarını arşınlayarak kendilerine tek gecelik partnerler buluyorlar fakat bu durumun onların yalnızlıklarını gidermedikleri ortada. Bu açıdan, Nejat İşler’in canlandırdığı Kaan karakterinin hikayenin bu bölümlerinde daha baskın olduğunu belirtmekte fayda var. Kaan, sık sık yalnızlığa vurgu yaparken radyo programlarında, bir yandan arayan bir dinleyicisinin de dediği gibi yalnızlıkla dalgasını da geçiyor. Karşısına aşık olduğu bir kız çıktığında ise, bu tarz bir hayatı benimsemiş olan birinin başına gelebilecek şey onun da başına geliyor: kız ondan düzenli bir hayata geçiş yapmasını isterken aşık olduğu kız ve onu o yapan hayat tarzı arasında sıkışıp kalıyor.

Filmin senaryosuna da katkıda bulunan Tolga Örnek’in yönetmenliğinin de müthiş olduğuna değinmek gerek. Kendisi kimi zaman çiğ denilebilecek bir mizah anlayışına yaslanıp izleyeni güldürüyor, kimi zaman da ekranı farklı karelere ayırarak değişik bir anlatım tarzı yakalıyor. Ayrıca radyo programı ve dinleyicileri arasındaki bağı abartıya hiç yer vermeden sunuyor.

Kısacası “Kaybedenler Kulübü” hayat hakkında, yalnızlık hakkında ve ilişkiler hakkında çok gerçekçi müthiş bir iş çıkarmış. Filmin çok konuşulan müstehcen sahnelerinin abartıldığı kadar erotik olmadığını ve dozunun iyi ayarlandığını belirtelim.

Filmde başlıca rolleri Nejat İşler, Yiğit Özşener, Ahu Türkpençe, Rıza Kocaoğlu, İdil Fırat ve Serra Yılmaz paylaşıyorlar.

Kaybedenler Kulübü Yorumları

1 Yorum


beş − 2 =

  • - 22 Ağustos 2011 15:18

    kaybedenler klübü kadını aşağılayan bir filmdi

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri