Kasaba

- 26/04/2012
1,00(1 oy)

“Kasaba”nın benim izlediğim kopyasında ciddi bir ses problemi vardı. Normalde Nuri Bilge Ceylan filmlerini sürükleyen unsurların başında doğal diyaloglar gelir fakat “Kasaba”da bu diyaloglar büyük ölçüde seslendirmeden kaynaklı problem nedeniyle zarar görmüş. Onun için filmin mevcut seslendirme kadrosuyla seyirciyi içine çekmesi zor. Zaten filmin bütün ruhunu da bu durum emiyor.

“Kasaba”nın bugün bakıldığında enteresan gelen tarafı ise, özellikle yönetmenin hayranları için, Hem Ceylan’ın ilk ve uzun metrajları arasından en amatör filmi oluşu, hem de üstü kapalı bir üçlemenin ilk ayağı olması. Ceylan belli ki maddi problemler ve kısıtlı kadro nedeniyle, kısmen “Mayıs Sıkıntısı”nda da olduğu gibi filmini belirli bir perdeden anlatamamış. Filmi izlerken bunu göz önünde tutmakta yarar var.

Bir üçlemenin ilk ayağı olması ise “Mayıs Sıkıntısı” ve “Uzak”la arasında olan bağ ile ilgili. “Kasaba”da bir kasabada yaşamını sürdüren bir ailenin iç hesaplaşmasını izliyoruz. “Mayıs Sıkıntısı”nda ise açık açık belli edilmese de, bazı sahnelerden anladığımız kadarıyla bu filmin çekim süreci irdelenmiş. “Uzak”ta ise “Mayıs Sıkıntısı”nda boy gösteren iki karakterin hikayelerinin büyük şehre taşınması meselesi var. Yani üç film de bir şekilde bağlantılı.

Bunun dışında “Kasaba” açık ara Nuri Bilge Ceylan’ın en karamsar filmi. Filmde kasabanın getirdiği olanaksız yaşamlar her geçen dakika artan bir boğuculukla anlatılmış ki finale doğru bu görünmez baskı kendisini iyice hissettiriyor. Filmin çoğu da bir günde geçiyor zaten. Fakat yine de bazı nedenlerden dolayı “Kasaba” Nuri Bilge Ceylan’ın en etkisiz işlerinden gibi gözüküyor.

Filmde Ceylan’ın anne ve babası Fatma Ceylan ve Emin Ceylan’ın yanı sıra 2002’de bir trafik kazasında hayatını kaybeden Emin Toprak, Cihat Bütün, Havva Sağlam ve Muzaffer Özdemir yer alıyor.

Kasaba Yorumları

Yorum Yok


× 4 = onaltı

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri