Kardeş Payı

- 07/03/2014
10,00(1 oy)

Az önce yayınladığım “En İyi DiCaprio Performansları” yazısını bitirmek için elimi çabuk tuttum aslında. “Kardeş Payı”nı daha sonraki haftalarda yazmayı düşünüyordum. Yeni başlayan “Kardeş Payı”nı, hala duymamış veya izlememiş olanlar varsa diziye adapte olmaları için tam fırsatı diye geçirdim içimden, fazla vakit kaybetmeden yazıverdim yazıyı. Dizi başlayalı nerdeyse 1 ay oldu ve henüz 3 bölümü yayınlandı ( Trabzonspor – Juventus maçı nedeniyle bir hafta kolaj yaptı dizi, evet, doğru bildiniz Star’da yayınlanıyor). Üç bölümün üçünde de en ufak bir aksama yok.

 Kardeş Payı

Aslında takip edenlerin bildiği üzere dizi uzun süredir birlikte çalışan Selçuk Aydemir – Murat Cemcir ve Ahmet Kural üçlüsünün iş birliğinden oluşuyor. Üçlünün Cem Yılmaz’ın dikkatini çeken ve onun desteğiyle vizyon yüzü gören “Çalgı Çengi”si keyifli bir seyirlikti. Daha sonra bu kez Ahmet Kural’ın yer almadığı “Üsküdar’a Giderken” geldi. Bu dizinin de pek çok hayranı olsa da mekan kullanımının diziyi bir biçimde boğması, soluk renk tercihleri ve bir türlü patlama yapamayan mizahıyla her açıdan eksik kalmış, aceleye gelmiş izlenimi veriyordu. Ekran ömrü de uzun olmadı.

 Kardeş Payı

Bildiğiniz üzere ekibin asıl bombası “İşler Güçler” oldu. Arkasından yaptıkları “Düğün Dernek” Türk sinema tarihinin şimdilik en çok izlenen filmi durumunda. Son olarak da “Kardeş Payı” geldi.

“Kardeş Payı” iki mucit kardeşin hikayesi. Onlara eşlik eden bir de kız kardeşleri var. Mucit kardeşlerden Metin ve Ali, babaları Beşiktaş tutkusundan dolayı efsane üçlüyü hatırlatsın diye kızının adını da Feyyza koymuş, aslında sıhhi tesisatçılık yapıp bir de ürettikleri otomatik makinelerle kahvehane işletseler de “Dünyayı daha iyi bir yer haline getirecek” bir icat bulduklarını iddia edip patent peşinde koşuyorlar. İcadın tam olarak ne olduğunu, ne iş yaptığını bilemiyoruz şimdilik. Ali, üç aylık evliyken eşini aldatmış ve eşi de dizinin hemen başında boşuyor kendisini. İlginçtir bir çapkınlık hikayesi de yok henüz dizide. Metin ise Mahallenin Eczacı kızına aşık, üstelik kız da onu seviyor fakat bir türlü denk getirip beceremiyor açılmayı. Aynı düş dünyalarında olsalar da birbirlerini pek sevmiyorlarmış gibi davranıyorlar. Kız kardeşleri Feyyza ise mahallenin “1.5 Adana” lakaplı aykırı gencine aşık. Fakat gencin partner listesi hayli kabarık. Bunun yanında evin geçimini de çalıştığı benzin istasyonundan sağlıyor .

 Kardeş Payı

Dizide birkaç karakter dışında güldürmeyen, ekranda göründü mü gülümsetmeyen karakter yok. Evin geleneklere bağlı ama yapacağından da geri durmayan annesi, kendisini spora vermiş babası, mahallede yer alan antipatik bir zengin, 80’inden sonra serseriliğe meyletmiş bir adam vs. her karakteri renkli nerdeyse dizinin. “İşler Güçler”deki sempatik kamera açılarının ve oyunlarının devam ettiğini görüyoruz fakat bir tekrar hissi de yaşatmıyor bu durum. Benim gibi uzun süresinden dolayı dizilere pek sempatiyle yaklaşamayan biriyseniz, sürenin kısalığını da belirtelim. Gerçi bu dizi 90 dakika olsa da bir şekilde kendisini izlettirir.

Diyalogların çok hızlı fakat aynı zamanda çok komik olduğu, geniş karakter yapısıyla ileriki bölümler için de bolca umut veren bir dizi “Kardeş Payı”. İnsan bu üç ünlü ismi bir arada görünce bu umuda kapılıyor zaten.

Dizide ayrıca Seda Bakan, Ayşe Köklü, İpek Yaylacıoğlu, Şinasi Yurtsever, Ali İhsan Varol, Rıza Akın ve Berfu Öngören var.

Kardeş Payı Yorumları

Yorum Yok


dokuz × 4 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri