Kanunsuzlar

- 07/02/2013
8,50(2 oy)

Dünyadaki büyük ekonomik krizlerin en dehşet verici olanı şüphesiz Büyük Buhran’dır. Martin Walker ya da Eric Hobsbawm gibi tarihçilerin sıkça ele aldıkları bu kriz, tüm dünyayı olduğu gibi Yeni Dünya’yı da derinden etkilemişti.

John Hilcoat’ın yeni filmi Lawless(Kanunsuzlar) ikinci dünya savaşına yaklaşılan bu dönemde bir milletin yaşadığı değişimleri ve karşılaşılan sosyo-ekonomik zorlukları konu alıyor.
1920-1933 yılları arasındaki içki yasağı zamanında Al Capone, Joe Masseria, Charles Luciano, Salvatore Maranzano gibi ünlü mafyaların kol gezdiği günlerde Virginia Franklin Country’de nam salmış Bondurant kardeşlerin gerçek hikayesinin anlatıldığı film, Büyük Depresyon’da zengin olan alkol üreticilerini ve kaçakçılarını odağına alıyor.

Film, Tom Hardy, Guy Pearce, Gary Oldman, Shia LaBeouf, Jessica Chastain ve Mia Wasikowska gibi yıldızları biraraya getiriyor.2012 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışmıştı.

Kanunsuzlar, konusunu Matt Bondurant’ın “Dünyadaki En Islak Şehir” romanından alıyor. Appalachia dağlarının eteklerindeki vahşi doğada vuku bulan kanlı savaşlar, avları avcı, avcıları av yapan bir serüvene doğru sürükleniyor.

Bu kulak tırmalayıcı seslerin merkezinde yazarın ataları olan üç kardeş var. Kendilerinin dokunulmaz ve ehlileşmez olduğuna inanan bu inatçı dağlılar bağımsızlık ve onuru destur edinen bir kanunla yaşamaktadır. Az konuşan, genellikle kendini boğazından hırıltı gibi çıkan birkaç homurtuyla ifade eden aile reisi Forrest(Tom Hardy), onun içkici, hoppa yandaşı Howard(Jason Clarke) , iradesiz ve düşüncesiz küçük kardeş Jack(Shia LaBeouf)’dan oluşan tayfalar Guy Pearce tarafından canlandırılan açgözlü ve yozlaşmış bir savcı yardımcısı olan Rakes kasabaya geldiğinde hayatın her zamankinden daha vahşi ve karmaşık hale geleceğinden habersizdirler.

Avusturalyalı Yönetmen The Road(2009) ve The Proposition(2005) da da olduğu gibi, hayatta kalmak için uç noktalarda gezinen maço adamların hikayelerini anlatmaktan sıkılmamış. Filmin finalinde de dahil olmak üzere üç kere ölümden dönen Tom Hardy’nin hayatta kalması ve basiretsiz gibi görünen şerifin ilk kurşunu sıkması da hayret verici ayrıntılar.

Kanunsuzlar’ın eğlenceli bir film değil.Western tarzı severler için bile çok kanlı kalabilir. Gary Oldman’ın kısacık görünmelerinin de filmi vasat olmaktan kurtardığı söylenemez.

Kanunsuzlar Yorumları

Yorum Yok


+ 7 = on

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri