Jane Eyre

- 30/12/2011
5,67(3 oy)

Jane Eyre, filmin bir sahnesinde büyük bir boşluktan başka bir anlam ifade etmeyen manzaraya bakarak ne kadar sıkıcı bir hayat yaşadığını ifade ediyor ve hayatının erkekler gibi hareketli olabilmesini dilediğini söylüyor. Jane’e katılmamak imkansız çünkü tüm hikayesi boyunca neredeyse hiçbir şey olmuyor. Jane’in girdiği duygusal açmazlar, yaşadığı aşkın dengesizliği ve imkansızlığı daha önce bin defa işlenen konular. Yeniden ısıtılıp önümüze getirilmiş fakat hiçbir ekstrası yok bu kez. Dönem kıyafetleri içinde gösterilen gereksiz nezaket şovları da sürüyor ne yazık ki. Dönem filmlerinin kendisini yenileyemeyen havasından “Jane Eyre” da nasibini alıyor. Bu sebeple de ne draması yükseldiği anlarda, ne de bir romantizm atmosferi yarattığında sıkıcı olmaktan kurtulabiliyor. Bütün film bir final bekliyoruz ama final de etkileyicilikten uzak.

“BBC Film” etiketli bu yapıtların gerekliliğini artık gerçekten sorgulamak lazım. Sırf bir gelenek diye birbirlerine tıpatıp benzeyen filmleri izlemenin nesi mantıklı anlaşılır değil. “Fakir kız, zengin erkek” masalı bu zamanda tahmin edilebileceği gibi farklı ya da sevimli bir şey değil. Eski usul kıyafetleri izlemekten ve dönem çalışmalarından hoşlanıyorsanız bile film yeterince sempatik gelmeyebilir, uyaralım.

Filmde başrolü yükselen yıldız Mia Wasikowska üstleniyor. Bir diğer yükselen yetenek Michael Fassbender de ona eşlik ediyor. Filmin yönetmeni ise Cary Fukunaga.

Jane Eyre Yorumları

Yorum Yok


7 × = kırk iki

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri