Jack the Giant Slayer – Dev Avcısı Jack

- 23/03/2013
9,00(1 oy)

Masal uyarlamalarının son halkalarından “Jack the Giant Slayer – Dev Avcısı Jack” her şeyden önce gişe için planlandığı çok belli olan bir çalışma. Filmdeki sümük yiyen dev de, kesilen pek çok şiddet sahnesi de belli ki küçük yaştaki izleyici düşünülerek filme eklemlenmiş. Bunun yanında film 7’den 70’e herkesi kucaklamak istediği için olsa gerek hikaye kısmını da küçümsemeyip yetişkin izleyiciler için de görsel bir şölene dönüştürülmeye çalışılmış.

 Jack the Giant Slayer

Bu görsel şölenin 3D teknolojisi için abartıldığı da söylenebilir pekala fakat yer yer Tim Burton’ın eski filmlerini anımsatacak derecede başarılı olan sahneler, yaratılan atmosfere büyük katkı sağlıyor.

 Jack the Giant Slayer

Filmin tamamına baktığımızda “Dev Avcısı Jack”in vasatın üstü bir çalışma olduğunu söylemek zor. Filmin mizahi yönünün hayli eksik kalmasının yanı sıra işlediği konuyu farklılaştıramaması, kendine has bir üslupla bezeyememesi yapımın süresi boyunca sırtında taşıdığı büyük bir kambur oluyor. Yani perdede gördüğümüz şey sonunda “iyi ki izlemişiz” diyeceğimiz bir filme dönüşmüyor. Senaryonun fabrikasyon türevlerini hatırlatmasının yanında hikayenin bir türlü bitememesi ve kendi içinde bölünmeler yaşaması da filmin göze batan unsurları oluyor. Kısacası ortaya aileyle birlikte izlenip hoş vakit geçirilebilecek bir film çıkıyor ama izlemeyenin bir şey kaybedeceğini söylemek zor.

 Jack the Giant Slayer

Son olarak filmin yönetmeni Bryan Singer’la ilgili de birkaç şey söylemek gerek. Yapımcı ve yönetmen olduğu her yapıtta vasatın üstü işler çıkaran, “X Men” serisinde ve “Olağan Şüpheliler”de imzası bulunan, aynı zamanda TV dünyasına “House M.D.” gibi bir başyapıt kazandıran sinemacı, bu filmi hangi motivasyonla çekmiş, anlamak güç. Singer’ın ustalık eserlerinin daha göz kamaştırıcı olmasını bekleyen sinemaseverlerin sayısı hiç de az değil. Singer’ın sıradaki projesinin daha isabetli olacağını temenni etmekten başka bir şey gelmiyor elden.

 Jack the Giant Slayer

Gişede yüzü şimdilik pek gülmeyen filmin oyuncu kadrosunda Nicholas Hoult, Eleanor Tomlinson, Ewan McGregor, Eddie Marsan, Ian McShane ve Stanley Tucci isimleri var.

Filmin fragmanında filmin ismi “Jack the Giant Killer” olarak geçse de filmin ismi sonradan değiştirilmiş. Bu değişikliğin de küçük seyirciyi ürkütmemek adına yapıldığı gözüküyor.  

Jack the Giant Slayer – Dev Avcısı Jack Yorumları

Yorum Yok


× 5 = kırk

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri