İtiraf

- 25/07/2012

“İtiraf” Zeki Demirkubuz’dan ve oyunculardan beklenmeyecek tutuk bir giriş yapıyor. İlk 4-5 dakikada hem Zeki Demirkubuz, hem de filmin başrolünde yer alan Taner Birsel parlak bir grafik çizmiyor. Bu tekleyen ilk dakikalardan sonra filmin rayına oturması, Taner Birsel’in hayat verdiği Harun karakterinin evine dönmesiyle gerçekleşiyor. Aslında Harun’un eşi tarafından aldatıldığı gün gibi ortada fakat yine de kendisi bunu eşinden duymak istiyor. Eşiyle sık sık tartıştığı bu bölümde Harun karakteri, bir insanın yaşayabileceği tüm zorlayıcı duyguları da yaşamak zorunda kalıyor. Şüphe, gerginlik, öfke nöbeti, suçluluk duygusu ve acıma gibi duyguları yansıtırken, filme tutuk başlayan Taner Birsel de adeta devleşiyor. İyi bir kimya yakaladığı Başak Köklükaya ile herhangi bir oyuncunun altında kalabileceği tüm zorlukların üstesinden geliyor ve filme büyük bir inandırıcılık katıyor. Bu inandırıcılıkta doğal diyalogların payı da büyük elbette. Oyunculuk açısından ders niteliğinde olan bu sahnelerde, ayrılmak üzere olan Harun ve Nilgün çiftinin karanlık geçmişleri hakkında bilgi sahibi de oluyoruz. Burada bir bilgi yığılması olmuyor, karakterleri yeteri kadar tanıyoruz sadece. Çiftin çatışmasını anlatan bu bölüm bittiğinde ne olacağını merak eden izleyici filmin durağanlaştığını görüyor. Harun’un suçluluk duygusunu bir günah çıkartma ile atmak istemesini ve ikilinin başlarına ayrı ayrı neler geldiğini görerek yoruma açık bir finalle filmin vardığı noktayı izliyoruz.

Filmde Taner Birsel ve Başak Köklükaya başrolleri paylaşıyorlar. Filmin kastına baktığımızda ise Ahmet Boyacıoğlu ve Nuri Bilge Ceylan gibi isimleri de görüyoruz.

Ülkemizin önde gelen yönetmenlerinden ve Nuri Bilge Ceylan ile birlikte sanat sinemasının hakkını en iyi veren yönetmen olan Zeki Demirkubuz, filmin yönetmenliğinin yanında görüntü yönetmenliğini de üstlenmiş. Görüntü yönetmenliğinde filmin genelindeki başarısına yaklaştığını söylemek güç.

“İtiraf”, diğer Zeki Demirkubuz filmleri gibi yönetmenin filmlerini sevenleri tatmin edecektir.

İtiraf Yorumları

Yorum Yok


3 + = dört

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri