Invictus | Yenilmez

- 06/07/2010
7,00(4 oy)

Clint Eastwood, yeni nesil tarafından oyuncu kişiliğiyle değil bir yönetmen olarak bilinmekte. Çektiği üst düzey filmler de çıtasını oldukça yükseklere çakmasına sebep oldu. Bu sebeple kendisi artık vasat bir film kotardığı halde, bu kariyerinde bir zayıf halka teşkil ediyor.

Bunları söylememin sebebi “Invictus-Yenilmez”in tam olarak müthiş bir film olmaması. Her şeyden önce film rugby sporunu ele alıyor. Bazı ülkelerde çok popüler olan bu spor, bilmeyen için pek bir anlam ifade etmiyor. Yani skorun neredeyse eşitlendiği sıralarda heyecan dozu yükselirken, izleyen de “şimdi ne yapmaları gerek, kurallar nedir?” gibi sorular sorabiliyor. Robert Redford, “Bagger Vance Efsanesi”nde az ilgilenilen bir sporu (golf) akıcı bir şekilde anlatmayı başarmıştı. Eastwood, burada benzer bir başarı gösteremiyor.
Bunun bir diğer sebebi de filmin aynı zamanda Nelson Mandela’nın yarı biyografik bir hikayesi şeklinde gitmesi. Filmde, yıllarca küçücük bir hücrede hapis yatan Nelson Mandela’nın, özgürlüğüne kavuşup Başkanlığa geldikten sonra gösterdiği inanılmaz hoşgörüye odaklanılmış. Ayrıca Mandela, sporun ne kadar büyük bir birleştirici unsur olduğunu da idrak etmiş durumda. Ülkedeki beyazlar rugby, siyahlar futbol tutkunuyken Mandela, ülkesinde (Güney Afrika) düzenlenecek dünya rugby şampiyonasını iyi değerlendirmek istiyor ve bu sporun siyahların da ilgisini çekmesi için elinden geleni yapıyor. O hal kadar berbat denebilecek derecede kötü oynayan ulusal rugby takımına da bir şahsiyet kazandırmayı başarıyor.
Görüldüğü üzere film gerçek bir hikaye anlatıyor. Fakat filmin çok uzun süresi ve -ne kadar da olsa- alelade bir spor filmi şeklinde ilerlemesi filme büyük bir darbe vuruyor. Finale yaklaştığımızda bu tip filmlerin klişeleri bir bir sıralanıyor. Her ne kadar bu kısımlar seyirciyi etkilemeyi başarsa da söz konusu olan bir Eastwood filmi olunca beklenti de yüksek oluyor haliyle. Eastwood Morgan Freeman’ın müthiş oyunculuğuyla kimi zaman bir dalga yakalasa da uzun hikaye yapısı sebebiyle bunun arkası pek gelmiyor maalesef.
Filmin başrollerinde Morgan Freeman’ın yanı sıra Matt Damon yer alıyor. Patrick Mokofeng, Tony Gkoroge, Matt Stern, Julian Lewis Jones ve Marguerite Wheatley de film de yer alan diğer bazı oyuncular.
Sonuç olarak “Invictus” çoğu zaman aksayan, düşük kaliteli bir film değil. Eastwood bazı kısımlarda izleyiciyi kendisine çekebiliyor. Fakat “Invictus” yönetmenin kariyerinde üst sıralara yerleşemeyen bir film aynı zamanda.

Invictus | Yenilmez Yorumları

Yorum Yok


8 − iki =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri