Inside | İçerde

- 07/07/2010
4,20(5 oy)

“A I’interieur – İçerde” hazmı hayli zor ve sağlam bir bünye gerektiren bir yapım.

“İçerde” bir Fransız filmi. Sarah (Alysson Paradis) adlı bir gazetecinin bebeğini dünyaya getirmeden önceki son gününü izliyoruz. Sarah kocasını bir trafik kazasında, bebeği henüz 5 aylıkken kaybediyor. Plana göre Noel gecesinin sabahında doğumu gerçekleşecek Sarah’nın. Noel gecesini yakınlarının aksi görüşlerine aldırmadan tek başına geçirmek istiyor. Doğuma onu, sabah 6’da eve gelecek olan patronu götürecek. Sarah evine gidip kocasıyla ilgili anılarla kafasını kurcalarken nedeni anlaşılamayan bir şekilde bir kadın (Beatrice Dalle) Sarah’nın kapısına dayanıyor (nedeninin filmin finalinde anlıyoruz). Ve bu kadın Sarah’ya kabus gibi bir gece yaşatmak için kolları sıvıyor…

Filmin başrollerinde Alysson Paradis ve Beatrice Dalle var. Nathalie Roussel, François-Régis Marchasson ve Jean-Baptiste Tabourin filmde yer alan diğer oyuncular. Zaten büyük kısmı tek bir mekanda geçen filmin geniş bir oyuncu kadrosu olduğu da söylenemez. Filmin yönetmenleri Alexandre Bustillo ve Julien Maury. Filmin senaryosu da Alexandre Bustillo’ya ait.

“İçerde” ne yazık ki derin karakterler veya akıcı bir öykü barındıran bir yapım değil. Film belirli bir kısmından sonra tek ödevi kan göstermek olan bir yapıya dönüşüyor. Bazı sahneler öyle abartılmış ki, izleyen bu tip filmlere ne kadar dayanıklı olursa olsun rahatsız olabilir.

Hikayenin daha fazla kana bulanması için de tutarsız karakterler bir süre sonra baş gösteriyor. Bu da senaryo boşluklarını beraberinde getiriyor. Dikkatli izleyiciler için bir hayli göze batacak bu yanlışlar filmi gitgide çekilmez hale getiriyor.

Film finaline doğru kantarın topuzunu iyice kaçırıp en kanlı ve irite edici kısımlarını en sona sakladığını gösterircesine konu bütünlüğünden uzaklaşmak pahasına kanlı sahnelerini daha da bir kanlı hale geitiryor. Sona saklanan küçük sürpriz de sürprizsiz filmlerin iyice azaldığı günümüzde bir anlam ifade etmiyor.

Elbette filmi izleyip izlememe kararı sizin. Fakat bu yazdıklarımı abartılı bulup filmi izlemek isterseniz, yazdıklarımın eksiği olup fazlası olmadığını da göreceksinizdir!

Inside | İçerde Yorumları

Yorum Yok


× beş = 20

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri