İncir Reçeli

- 14/02/2014

Türk sinemasının seçkin örneklerinde son yıllarda şehirli insanın yaşamına daha fazla tanık oluyoruz. Bu, daha çok metropol insanının yaşam sorunları değil de özellikle aşkı arayan romantik insanların tezahürü şeklinde kendisini gösteriyor. En hatırlananı “Kaybedenler Kulübü” olan bu filmlerdeki şehirli tipi, İstanbul’un tarihi dokusunun hissedildiği semtlerde yaşayan, kolay rastlanılacak türden bir işi olmayan, geceleri de salaş barlarda takılan tiplerden oluşuyor. “Kaybedenler Kulübü”nün yarattığı derin etkiden dolayı da belki bu tarz ve genel izleyicinin hayat stiline özendiği karakterlerin hikayesini daha sık göreceğiz.

 İncir Reçeli

DVD’ye düşmesinin ardından müthiş bir patlama yapan “İncir Reçeli” ne sevenlerinin abarttığı kadar iyi ne de burun kıvıranların beğenmediği kadar kötü. Türk müziğine “Halil Sezai” ismini farkında olmadan kazandıran film, yukarıda bahsettiğimiz özellikleri taşıyan Metin’in hayatına birden dahil olan özgüveni hayli yüksek Duygu ile yaşadığı tuhaf aşkı konu ediniyor. Filmin ortalarında peydah olan sürprizi konuyu romantik – komedi sularından romantik – dram sularına taşıyor, zaman zaman mizah gücünü ayakta tutmaya çalışsa da. Özellikle sonlarına doğru da melankoliyi iyice pazara çıkaran yapım, eli yüzü düzgün bir biçimde bitmesini sağlayacak bir finalle noktalıyor hikayesini. Araya serpiştirdiği sonu başından belli bir diğer şaşırtmaca ise ana akım izleyici için çözmesi zor bir bilmece değil.

 İncir Reçeli

Belki filmin kadın karakteri Duygu’nun aşırı özgüveni ve içinde bulunduğu durum nedeniyle yaşadığı çıkmaz, filmi yere göğe sığdıramayan kitlenin kendi yarattıkları özel durum nedeniyle empati yapabileceği hususlardır. Dediğim gibi film kötü değil ama bu kadar abartılıp bir başyapıt gibi algılanmasının da başka bir izahı yok.

 İncir Reçeli

Oyuncu kadrosunda Halil Sezai ve Melike Güner başı çekiyorlar. Mustafa Uzunyılmaz ve Sinan Çalışkanoğlu da yan rollerdeki önemli isimler. Filmin senarist – yönetmeni ise Aytaç Ağırlar.

İncir Reçeli Yorumları

1 Yorum


2 + = dokuz

  • film indir 18 Şubat 2014 18:54

    Güzel bir film paylaşım için teşekkürler

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri