In the Mood for Love – Aşk Zamanı (Fa yeung nin wa)

- 11/09/2012
10,00(1 oy)

Fa Yeung Nin Wa-In the Mood For Love”da bir aşk hikayesi anlatılsa da bu hikaye başından beri oldukça tuhaf gelişiyor ve ilişkinin saflığı ön planda. Birbirlerine komşu iki ailenin fertleri birbirleriyle birlikte olunca, aldatılan ikili Bay Chow ve Bayan Chan da, eşlerinin neden böyle bir şey yaptıkları sorusunu yanıtlamaya çalışıyor öncelikle fakat bunu pek umursamadıkları ortada. Asıl istekleri ise aldatılma acısını bastırmak. Bu yüzden çareyi birbirlerinde arıyorlar ve bazı küçük oyunlarla eşlerini anlamaya çalışırken, bir yandan onlar gibi olmayacaklarına kendilerini inandırmaya çabalıyorlar…

 

Film ilk dakikalarda, bir an önce konuya girmek için hikayenin gelişimini aksatarak acele ediyor. Ayrıca birbirleriyle birlikte olarak Bay Chow ve Bayan Chan’ı aldatan ikiliyi hiç ekran önüne taşımayarak farklı bir tercih yapıyor. Kendileri konuştuklarında dahi yalnızca seslerini duyuyoruz, ekran önünde konuştukları kişiler yer alıyor. Filmin müzik haznesi yalnızca birkaç şarkıdan oluşsa da filmin ruhuyla bir bütünlük teşkil ediyor. Ayrıca cinsellik temasını çok uzakta tutan yapım, hiçbir öpüşme sahnesine dahi yer vermeden ilgilendiğinin romantizm olduğunu açık bir şekilde gösteriyor.

 

Filmin önemli bir kusuru yaptığı bilinçli bir tercihte görülüyor. Yalnızca iki başrol oyuncusundan güç alan film, hiçbir yan karaktere önem vermeyerek onların varlıklarının havada kalmasına sebep oluyor. Ayrıca sonlarına doğru yaptığı manevraların doğru olup olmadığı da tartışılabilir.

Sonuç olarak farklı bir romantik-dram arayanlar filmi sevecektir ama büyük beklentiler içine girmemek de doğru olabilir.

 

Filmin yönetmeni oldukça tanıdık bir isim: Kar Wai Wong. Oyuncu kadrosunda ise Maggie Cheung, Tony Leung Chiu Wai, Ping Lam Sui, Rebecca Pan ve Kell Lai Chen dikkat çeken isimler.

In the Mood for Love – Aşk Zamanı (Fa yeung nin wa) Yorumları

Yorum Yok


× 5 = beş

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri