In a Better World – Daha İyi Bir Dünyada (Haevnen)

- 15/08/2012

Kafası karışık bir filmden bir sonuç çıkabilse de elde edilen doneler net olamıyor. “In a Beter World” şiddet ve şiddete verilebilecek cevaplar üzerine düşündüren bir yapım olma hevesiyle yola çıkmış. Uzunca bir süre de küçük yaştaki iki çocuk ve bunların aileleri üzerinden bu işlevini yerine getiriyor. Fakat açık bir şekilde görülüyor ki birbirleriyle kesişmesi gereken öyküler aksine birbirlerini bölüyor. Mesela iki çocuğun Christian ve Elias’ın tuhaf arkadaşlığını izlerken birden Elias’ın doktor olan babasının görev yaptığı fakir bir ülkede meydana gelen adaletsizliği ve bu durum karşısında yöre halkının çaresizliğine odaklanıyoruz. Elias’ın babası Anton hümanist tavırlı bir karakter ve sorunları şiddet göstermeden halledebileceğini düşünüyor, şartlar ne olursa olsun. Bu sebeple kendisine vuran bir adama bile müdahale etmiyor, onun insanlıktan çıktığını ve cevap verirse onun kazanacağını düşünüyor. Yeniden Anton’un görev yerine dönelim. Anton bu bölgede hamile kadınların karınlarını kesmekle ünlenmiş bir adamın kendisine başvurması üzerine onu tedavi etmeye soyunuyor. Tedaviden sonra, normalde zaten bu adamın nasıl biri olduğunu bilen Anton birden heyheyleniyor ve bir linç gösterisine ön ayak oluveriyor. Bu süreç o kadar uzun ki arada sırada bile olsa Danimarka’da bir takım kötü planlar yapan iki çocuğun yakınından bile geçmiyor senaryo bu uzun sürede. Yani bir nevi normal giden konunun içine kısmen dolaylı başka bir kısa film yerleştiriliyor. Bu da konunun bölük pörçük olmasına neden oluyor. Üstelik bu diyarlardan yeniden Danimarka’ya döndüğümüzde Anton’un kafasını kurcalayan bu değişimi incelemek yerine bambaşka bir açıdan bir olay izliyoruz mesela. O ana kadar gelen şiddet üzerine meseleler yerini aile içi dramlara bırakıyor. Yani demem o ki, film her biri farklı konseptlerde dört ya da beş yapıdan oluşuyor sanki. Bir bütünlük görmek mümkün değil ve aynı zamanda konunun derinlerine inmeye çalışsak da farklı dallardan ilerleyen hikayesi buna bir türlü izin vermiyor.

 

Şiddete eğilimli bir çocuk ile onun bu eğilimden etkilenen etkilenen arkadaşı arasındaki ilişkiyse yıllar önce izlediğimiz 1993 tarihli “The Good Son”daki ikiliyi fena halde anımsatıyor. Sanki bu filmin üzerine biraz “The Boondock Saints” serpiştirilmiş. İki filmin konusuna bakarsınız, ne demek istediğim anlaşılacaktır sanırım.

 

Yine de internetteki bazı platformlarda filmin oldukça övüldüğünü söyleyelim. Her bünyeye uymayacağı aşikar olan film için vakit ayırmanıza değer mi, emin değilim.

 

Filmin yönetmeni Susanne Bier. Senaryoysa Anders Thomas Jensen’e ait. Başlıca oyuncu kadrosunda Mikael Persbrandt, Wil Johnson, Ulrich Thomsen, William Johnk Nielsen, Markus Rygaard ve Trine Dyrholm var.

 

In a Better World – Daha İyi Bir Dünyada (Haevnen) Yorumları

Yorum Yok


yedi + 8 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri