I’m Not There – Beni Orada Arama

- 11/09/2012

Öncelikle filmin cesur tercihine biraz değinelim. Filmde Bob Dylan’ı birbirinden farklı karakterler canlandırmakta. Daha da enteresan olanı ise bu oyunculardan biri de kadın, Cate Blanchett. Bu tercih film vizyona girdiğinde hayli alkış toplamıştı. Gerçekten cesaret isteyen bir davranış olduğu kesin fakat yine bu farklı tercih, filmin derli toplu bir biyografi olarak görünmesinin de en büyük engeli.

Aslında filmin bir biyografik öykü olarak nitelendirilmesinin önünde fazlaca engel var. Mesela, tek bir karakteri canlandıran oyuncuların farklı farklı hikayeleri var. Yani hepsi Dylan’ın yaşamından bir zaman dilimini temsil ediyor. Kiminde soyut anlatım görüyoruz, kiminde ise ailesini bir arada tutmaya çalışan bir adam. İşte bu etmen sebebiyle filmin içine girmek zor oluyor. Bunun için ilk şart, sanatçının hayatı ve sanat yaşamı hakkında geniş çaplı bilgi sahibi olmak. Ama bu bilgi birikimine haizseniz, Dylan’ın bir hayranısınızdır muhtemelen, bu durumda da ortaya çıkan film sizi pek tatmin etmeyebilir.

 

“I’m Not There” deneysel bir film olarak bile nitelendirilebilir. Ünlü sanatçının sarf ettiği sözler kimi zaman kurgusal bir olayın içinde naklediliyor, kimi zaman da şiirsel bir anlatının peşine düşüldüğünü görüyoruz ki bu anlatıda kullanılan üslup sevimli gelmeyebilir.

 

Son tahlilde filmin bildiğimiz biyografik hikayelerden farklı olduğunu ve tek bir şahsiyeti canlandıran farklı oyuncular denemesinin tutmadığını bilmenizde yarar var.

 

Filmin yönetmeni Todd Haynes. Aynı zamanda Oren Moverman’la birlikte senaryoyu da yazmışlar. Oyuncu kadrosu zengin: Cate Blanchett, Christian Bale, Richard Gere, Heath Ledger, Ben Whishaw, Marcus Carl Franklin, Charlotte Gainsbourg ve Julianne Moore. 

I’m Not There – Beni Orada Arama Yorumları

1 Yorum


5 × iki =

  • minecik 13 Eylül 2012 10:33

    En çok adını beğendim bu filmin:)

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri