İklimler

- 19/07/2010
6,25(4 oy)

Nuri Bilge Ceylan yazıp yönettiği,hem de başrolünü üstlendiği filmi “İklimler”de Ceylan yine kendine özgü anlatım tarzını kullanarak pervasız bir karakter üzerinden insan ilişkilerine eğiliyor.

Filmin başrolünde Nuri Bilge Ceylan yer alırken, diğer rollerde de Ebru Ceylan,  Nazan Kesal,Ufuk Bayraktar, Mehmet Eryılmaz, Arif Aşçı ve Semra Yılmaz’ı görüyoruz.

Malum Nuri Bilge Ceylan son dönem Türk sinemasının Avrupa’da en etkili ismi. Cannes Film Festivali’nde aldığı en iyi yönetmen ödülü hala hafızalarda. Yönetmenin 2006 yılında çektiği “İklimler”, yine Ceylan’ın sinemasının kalıplarının dışına pek çıkmıyor. Film kısmen bir yol hikayesi olarak başlıyor. İsa (Nuri Bilge Ceylan) ve Bahar’ın (Ebru Ceylan) lişkileri bir aldatma yüzünden tıkanma noktasına gelmiş. Tepkilerini birbirlerine haykırarak değil sessizlikle aktarıyorlar. Burada Kaş’tan doğa manzaraları eşliğinde çiftin yavaş yavaş bitiş noktasına ulaşmasını izliyoruz. Bu ilk kısımlarda ilişkinin bu noktaya gelmesinin kabahati aslında Bahar gibi gözükse de ilerleyen dakikalarda baş karakter İsa’nın “ne istediğini bilmeyen” tavrıyla yüzleştikçe asıl kabahatin kimde olduğunu da daha iyi anlıyoruz. Kaş’ta izleyiciyi bile boğan bir sıcaktan sonra İstanbul’da daha serin bir hava durumu eşliğinde İsa’nın yalnızlık denemelerini izliyoruz. Tabii bu konuda pek başarılı değil ve eski alışkanlıklarından da vazgeçmiyor üstelik.İsa yine ne istediğini bilmez bir tavırla Bahar’ın peşinden Ağrı’ya kadar sürükleniyor ve buradan itibaren belki hikaye olarak yavaşlasa da film, görüntü işçiliği açısından tavan yapıyor. Ceylan’ın “Uzak”ta sık sık izlediğimiz manzaraları Ağrı’nın doğal görünümünde daha bir anlam kazanıyor. Sonuna geldiğimizde de mutlıu sondan kaçınan Ceylan İsa’dan beklenen bir finale imza atıyor.

Aslında buradaki İsa karakteri, Ceylan’ın sinemasının bel kemiğini de oluşturuyor bir bakıma. Zira Ceylan “Uzak”ta da aynen İsa karakterindeki gibi yalnızlıkla bir ilişki arasında sıkışıp kalmış birini anlatıyordu. Burada İsa Bahar’dan hoşlanıyor ama bilinmeyen bir sebep ya da görünmez bir güç onu sürekli başka noktalara itiyor. İsa bir yandan Bahar’ı arzularken bir yandan onunla ayrılık denemelerine kalkıyor. Sonra vazgeçip yeniden Bahar’a yöneliyor. Yani sürekli bir kararsızlık içinde. Bu durumun tatmin edici bir cevabı da yok. Ceylan’ın bu karakterle uğraşmasının sebebi de bu bana kalırsa. Ceylan, farklı durumlarda bu karakterin nerelere sürüklendiğini izleyerek bu duruma cevap vermeye kalkıyor bir bakıma. Tabii cevap verdiği de söylenemez. Çünkü bu, çözülebilecek bir denklem falan değil düpedüz bir belirsizlik.

Ceylan’ın uzun planları bazı anlarda elzem bir hale dönüşürken bazı anlarda da gereksizlik hissi uyandırmıyor değil. Ceylan’ın kaleminden çıkan doğal diyaloglar da belli ki oyuncuların işini kolaylaştırıyor. Filmde yer alan herkes hikayede birbirlerine mesafeli olduğundan bu da en çok oyunculuklarda olumlu sonuç veriyor.

Sonuçta “İklimler” sıradan sanat filmlerinden hoşlanmayanlar için bile “iyi gelebilecek” bir yapım. Türün ve yönetmenin hayranları filmi zaten sevecektir.

İklimler Yorumları

Yorum Yok


8 − = bir

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri