"> ">

Ice Age 3: Dawn of the Dinosaurs | Buz Devri 3: Dinozorların Şafağı

- 22/07/2009
9,71(7 oy)

“Buz Devri” serisi, bazı istisnalar dışında, hiçbir serinin yapamadığını yapıp, her seferinde daha başarılı işler çıkarmakta. Bunun nedeniyse kuvvetle muhtemel, espirilerin yetişkinlere gitgide daha fazla hitap ediyor olması.

“Buz Devri”nin ilk filminin gördüğü ilginin ardından, çoğu Hollywood yapımında olduğu gibi devam filmlerinin geleceğine kesin gözüyle bakılıyordu ve öyle de oldu. Devam filmleri yapılırken, seyircinin beğenisi de göz önünde tutulmuş anlaşılan. Örneğin; “Scrat” ve “meşe palamudu” her devam filminde daha fazla yer almakta. “Scrat” başlangıçta bir yan karakter olarak görülürken, şu anda “Buz Devri”nin vazgeçilmez karakterleri arasında yer alıyor.

Serinin bu üçüncü filminde, “Sid”in bulduğu dinozor yumurtalarını “sahiplenmesiyle” başlayan ve “dinozorlar evreninde” devam eden bir öykü var karşımızda. Filmin genelinde, başka yapımlara ve eserlere yapılan göndermeler göze çarpıyor. “Moby Dick”ten “Lost” dizisine kadar birçok ince gönderme mevcut. Hepsi de zekice ve oldukça komik. Kaldı ki bu tip bir animasyonda “Lost”a yapılan bir gönderme fikri dahi, insana tebessüm ettiriyor. Biraz dikkat kesilen yetişkin izleyicilerin gözünden kaçmayacak detaylar da bulunuyor.

Her ne kadar gitgide “yetişkin animasyonu” halini alsa da, elbette küçük izlyiciler göz ardı edilmemiş. “Arkadaşların önemi, dayanışma” temalı mesajlar da filmde kendine yer buluyor. Yine sadece küçüklere hitap eden espiriler de var. Öyle gözüküyor ki bu sayede de filmin izleyici kitlesi oldukça genişletilmiş.

Her ne kadar birçok izleyici -belki de haklı olarak- altyazılı filmler izlemeyi, dublajlı filmlere tercih etse de, bu filmde yapılan dublajın başarısına bakarak, ülkede dublaj konusunda oldukça iyi bir noktaya geldiğimiz söylenebilir. Filmin dublajında emeği geçen herkesi tebrik etmek gerek.

Filmin sunduğu şey yalnızca eğlence. Açıkçası izleyen eğlenceli vakit geçiriyor. Gişe başarısına bakılırsa devam filmlerinin gelmesi muhtemel. Tahminimce bu kadar “iyiye giden” bir animasyon serisinin devam filmi, kimseyi üzmeyecektir!

Ice Age 3: Dawn of the Dinosaurs | Buz Devri 3: Dinozorların Şafağı Yorumları

Yorum Yok


+ sekiz = 13

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri