I Saw the Devil – Şeytanı Gördüm (Akmaerul boatda)

- 23/10/2012
10,00(1 oy)

Hollywood kalıplarını yerel öğelerle harmanlayıp farklı bir sinema tarzı ortaya koyan Güney Kore, kimi zaman özellikle polisiye – gerilim türünde sınırlarını zorlayabiliyor. Güzel birkaç noktası olmasa belki istismar sineması içinde dahi sayılabilecek olan “I Saw the Devil” de izleyenin midesini zorlayan sahneler barındırıyor.

 

Aslında filmi polisiyeden ziyade bir gerilim olarak nitelemek daha doğru. Hoş, Güney Kore polisiyeleri de nerdeyse her zaman “Katil Kim?” sorusuna takılmadan seyirciyi bir bulmacayla baş başa bırakmak yerine, gelişen süreci olduğu gibi aktarma yolunu seçiyor. “I Saw the Devil” da iyi ve kötü kavramlarını en başından karakterleri üzerine yapıştırıp sadistçe bir intikam hikayesi sunuyor izleyene. “İyi” tarafın “kötü” tarafa yaptıklarıyla bu çizgiyi bulandırmaya çalışsa da seyirci safını en başta belli ettiğinden bu soruya da pek takılamıyor.

 

Filmin mideleri zorlayan sahneleri dışındaki en büyük handikapı katilin içini pek dolduramaması. Tüm o cinayetler yalnızca “sevgisizliğe” bağlanmakta. Katilin polisleri nasıl atlattığı sorunu da hikayedeki önemli bir boşluk. Yine de uzun süresine karşın filmin görülmeyi hak ettiğini belirtelim.

 

Filmin yönetmeni Jee-woon Kim. Oyuncu kadrosunda Min-sik Choi, Byung-hun Lee ve Gook-hwan Jeon var.

I Saw the Devil – Şeytanı Gördüm (Akmaerul boatda) Yorumları

Yorum Yok


7 − yedi =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri