I Now Pronounce You Chuck and Larry | Damadı Öpebilirsin

- 28/03/2010
7,40(5 oy)
Hollywood yapımı komedi filmleri, başka kültürlere hitap etmeyen yapılarından dolayı her ülkedeki seyirciyi aynı ölçüde memnun etmeyebiliyor. Bu yüzden bazı örnekler dışında, örneğin “The Hangover”, bu tip komedi filmlerinin büyük bir izleyici kitlesinin ilgisine mazhar olması pek mümkün olmuyor.
“I Now Pronounce You Chuck and Larry-Damadı Öpebilirsin” ise bu tarz bir yapım değil. Filmin çoğunluğunda tüm izleyicileri güldürebiliyor.
Filmde bir emeklilik probleminden dolayı eşcinsel evlilik yapmak isteyen Larry (Kevin James) bunun için en yakın arkadaşı ve kendisi gibi bir itfaiyeci olan Chuck’ı (Adam Sandler) seçiyor. Bardağın dolu tarafını gösteren Larry, Chuck’ı ikna ediyor ve ikili kağıt üzerinde birliktelik yaşamaya başlıyorlar. Bir yasal boşluktan yararlandıklarını düşünen ikili, yürütülmesi gereken prosedürün tahmin ettiklerinden farklı olduğunu görüyorlar. Üstelik işin ucunda hapis cezası bile var. Bu yüzden Chuck ve Larry bir yandan “sevgiliymiş” gibi görünmeye çalışırken bir yandan da etraftan gelen kötücül bakışlarla mücadele etmek zorunda kalıyorlar.
Filmin başrollerinde komedi filmlerinin aranan ismi Adam Sandler var. Adam Sandler’a daha önce “Hitch” filminde rol alan, bunun yanında 4-5 sene önce ülkemizde de gösterilen ama anlayamadığım bir şekilde kıymeti bilinmeyen “The King of Queens” dizisinde de rol alan Kevin James eşlik ediyor. Jessica Biel, Steve Buscemi, Ving Rhames, Dan Aykroyd ve Gary Valentine de filmde rol alan isimlerden.
“Damadı Öpebilirsin” eğlenceli olsa da zeka pırıltısı görülmeyen ve doğrudan güldürmeye odaklanan bir yapım. Konusundan anlaşılacağı üzere eşcinsellik üzerine bol bol gönderme var. Bir yandan bu göndermeleri yaparken bir yandan da eşcinselliği eleştirmenin absürdlüğünü de gösteriyor zira çevremizde hiç tahmin etmediğimiz kişiler bile eşcinsel olabilir. Yani filmin iddiası bu. Dediğim gibi aşırı kilolu bir insana yapılan gönsermelerden tutun da cinsellik üzerine yapılan espirilere kadar filmde her çeşit konuya değiniliyor neredeyse. Ama bunu yaparken, antipatik de olmuyor .Bir şekilde insana keyifli dakikalar yaşatabiliyor. Bu sebeple espirilerin zekice olmamasından olumsuz bir anlam çıkartılmamalı.
Finale giderken “özgürlük havasına” giren yapım, “çapkın erkeğin doğru kadını bulması” gibi klişeleri de göstermeden edemiyor. Ama genelinde bulunduğu eksen hiç de sıkıcı değil.
İyi vakit geçirmek istiyorsanız, detaylara da fazla önem vermiyorsanız/vermeyecekseniz hoş bir iki saatin sizleri beklediğini söyleyebilirim.

I Now Pronounce You Chuck and Larry | Damadı Öpebilirsin Yorumları

Yorum Yok


+ dört = 13

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri