Hubble 3D

- 17/07/2012
10,00(1 oy)

Hubble, kökeni ‘89’a dayanan ve Nasa’nın evrenin sırlarını çözmeye yaklaşmak amaçlı ürettiği uzay teleskobunun adı. Filme konu olan kısım ise bu teleskobu 2009 yılında onarmak için oluşturulan ekibin 11 günlük süreçte yaşadıkları.

“Hubble” büyük oranda görsel dünyasından alıyor gücünü. Uzaydaki galaksiler ve keşfedilen gezegenlerde yapılan yolculuklar, 2D formatında bile göz alıcı. Aslında filmin imax için yapıldığı aşikar lakin bu fırsatı elde etme şansımız yok. Kaldı ki imax formatında hizmet veren sinemaların sayısı da ülke çapında bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda. 3D boyutuna değinirsek, özellikle son yıllarda yayın kuruluşlarının bir 3D yayını rekabeti içine girdiklerini görsek de Türkiye’de satılan 3D televizyon sayısı 3000 civarında. Bu demek oluyor ki bunca yaygara, ortalama bir hesapla 70 milyonluk ülkede yaklaşık 15 bin kişi için yapılmakta. Fakat dediğimiz gibi filmin 2D hali de göz kamaştırıcı.

“Hubble”da bir konu bütünlüğüne ulaşmak zor. Zaman zaman ekibin yaşadıklarını anlamaya çalışsak, onlara yakınlaşsak da film sanki bazen “boş verin onları şimdi” diyerek uzayın güzelliklerine dalıyor. Ayrıca ekibin yaşadığı sıkıntılar aktarılmakla birlikte hikaye karakter odaklı olmadığından olsa gerek yapım zorluk konusunda ikna edici olamıyor. Hatta bunun için belgeselin anlatıcısı Leonardo DiCaprio da oldukça çabalamış.

45 dakikalık süre ise anlaşılır cinsten değil. Belki de bu yüzden filmin bir acelesi var sanki. Başlıyor ve biz ne olduğunu anlamadan bittiğini görüyoruz. Üstelik üstte de belirttiğim dağınıklık sebebiyle konuya hakim olamadığını seziyor insan. Ayrıca Amerikan filmlerinin her şeyi çok önemli gösterme çabası burada tetikleyici faktör olamıyor. Sürekli telaffuz edilen “milyarlarca” sözcükleri de izleyeni heyecanlandırmaya yetmeyebilir. Fakat filmin şahane görüntülerine kayıtsız kalmak mümkün değil.

Filmin anlatıcısı son yılların en iyi projelerinde oyuncu olarak boy gösteren Leonardo DiCaprio. Filmin yönetmeni ise Toni Myers.

Hubble 3D Yorumları

Yorum Yok


yedi − 3 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri