"> ">

Howl’s Moving Castle | Yürüyen Şato

- 18/11/2009
8,00(5 oy)

Hayao Miyazaki tarzına yabancı olanlar için, içine girmesi bir parça zor, masalsı bir film. Ayrıca filmin yetişkin izleyiciye mi yoksa küçüklere mi hitap ettiğini söylemek oldukça güç.

Hayao Miyazaki, en son “Küçük Denizkızı Ponyo” ile ülkemizde de vizyondaki yerini almıştı. Yönetmenin en çok bilinen filmi ise “Spirited Away – Ruhların Kaçışı”. Aslında kendisi filmlerini küçük izleyiciler için yaptığını röportajlarında belirtmekte fakat filmlerini ciddi sayıda bir yetişkin izleyici kitlesi de takibe almış durumda. “Howl’s Moving Castle – Yürüyen Şato”da, Miyazaki’nin belirttiği gibi filmin küçüklere hitap edip etmediği tartışılabilir. Çünkü filmde çok basit ve eğlenceli bir konu işlenmiyor. Filmde, 14 yaşında olan Sophie, bir büyü sonucu 90 yaşında yaşlı bir kadın görünümü alıyor. Büyüden kurtulmak için evini terk edip, Howl’un sahibi olduğu yürüyen şatoda kendine yer ediniyor. Burada bir ateş cini ile, büyüyü bozması için bir anlaşma yapıyor. Buna göre ateş cini büyüyü bozduğunda, Sophie da ateş cininin özgür kalmasını sağlamak mecburiyetinde…

Aslında masalsı anlatımı ve aşırı iyimser finali ile filmin daha çok küçük izleyicilere hitap ettiği söylenebilir. Bu söylenebildiği taktirde, yetişkin izleyicinin filmi izlemek için yalnızca iki sebebi kalıyor: Miyazaki hayranı olmak veya Miyazaki’nin çizimlerine ilgi duyuyor olmak. Bunun dışında filmin çekici bir yanı yok maalesef.

Hayao Miyazaki, tüm dünyada belirli bir saygınlığa sahip bir sinemacı. Aynı zamanda animasyon türünün ustalarından. Eğer siz de Hayao Miyazaki’nin takdir gören işlerinden birini görmek istiyorsanız, “Yürüyen Şato”yu tercih edebilirsiniz.

Howl’s Moving Castle | Yürüyen Şato Yorumları

Yorum Yok


bir + 4 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri