House

- 12/09/2011
8,50(6 oy)

Bilen zaten biliyordu fakat “House”un Türk izleyicisiyle tanışmasına vesile olan platform, o dönemde Cnbc-e’nin amansız rakibi olan ve yayınladığı dizi ve filmlerle tematik kanal ihtiyacına cevap veren fakat bir süre sonra yaptığı flaş(!) transferlerle piyasa kanalı konumuna oturan TNT’ydi. Ortalama bir dizi-sinema izleyicisi olan bendeniz de “House”u ilk kez orada seyretme fırsatı bulmuştum.

Hepsi birbirine benzeyen ve karakterler arasındaki duygusal ilişkilere yoğunlaşmaktan başka, tıp dünyasıyla alakası bulunmayan hastane dizileriyle pek ilgisi yok “House”un. Her şeyden önce bir miktar sabır gerektiren bir tıp lugatına sahip yapım. Dolayısıyla izlediği her şeyi yutmak isteyen bir izleyici, dizideki tıbbi terimler arasında boğulup kolaylıkla pes edebilir. Bunun yanında işlenen konuların daha çok karmaşık bulmacalardan hoşlanan kesime hitap ettiğini de söyleyebiliriz.

Dr. House’un asıl mahareti ve tabii ki dizinin en ilgi çekici yanı da teşhis edilmesi zor hastalıklarla ilgilenmesinde gizli. Bu noktadan çıkıp House’un karakteriyle ilgili tespitleri de sıralayabiliriz.

Öncelikle House diğer doktorların aksine her hastaya aynı mesafede duran biri değil. Tipik şikayetlerle hastaneye gelen ve hastanenin neredeyse çoğunluğunu oluşturan kesimle, patronunun zorlamasıyla haşır neşir oluyor. Genelde de dalgasını geçmeden edemiyor bu hastalarla. Yine çalışma arkadaşlarıyla ve hastanenin diğer doktorlarıyla, kibirli duruşu ve iğneleyici dili sebebiyle arası iyi değil. Fikir ayrılığına düştüğü vakalarda da dediğim dedik bir tutum sergiliyor. Hastalarla, genelde onların yalan söylediğini/söyleyeceklerini düşündüğü ve bu durumun hastalığı belirlemedeki kanaatini etkileyeceğine inandığından mümkün mertebe ilgilendiği insanlarla iletişime geçmiyor. Hiç önlük giymemesi, geçirdiği rahatsızlık sonucu sürekli bastonla yürümesi ve yanından ayırmadığı ağrı kesici ilaçlara olan müptelalığı da var tabii. Yani bir baş karakter için fazlasıyla itici özelliklere sahip.

Fakat House’u özel kılan da bu anti-kahraman yapısı zaten. Kendisi bildiklerinden taviz vermeden, yalnızca ilgi çekici vakaları ele alıp gerektiğinde tedaviyi reddeden bir hastayı bile zorlayarak amacına ulaşıyor. Genel olarak sevimli olmasa da en azından tutarlı bir karakteri var. Kimi zaman bir “Sherlock Holmes” misali hastalarının nasıl insanlar olduklarını, neler yaptıklarını ve rahatsızlıklarının sebeplerini dış görünüşlerinden çözüyor. Bununla birlikte iyi bir gözlemci olduğunu belirtebiliriz. Ayrıca her bölümde görülen, yanlış teşhis sonucu oluşan hasarlar ve doğru teşhisi bulma çabası, yan karakterlerin dizide güçlü birer köşe tutması ve her zaman mutlu sonla bitmeyen ve her bölümde yenilenen hayat hikayeleri diziyi özel kılıyor.

House rolünde İngiliz aktör Hugh Laurie var. Kendisi bölüm başına son olarak 400 bin dolar kazanıyordu. Ayrıca Laurie’nin edebiyat ve müzik dünyasında da aktif bir sanatçı olduğuna değinelim. House’un çalışma ekibinde yer alan ve kendisiyle en çok ters düşen Dr. Foreman rolünde Omar Epps, kimi zaman yakınlaştığı ve hastane içinde en samimi ilişkisinin olduğu Dr. Wilson rolünde, “Ölü Ozanlar Derneği”nden hatırlanabilecek Robert Sean Leonard, yine çalışma ekibinden güzel fakat mesafeli ve soğuk görünümlü Dr. Cameron rolünde Jennifer Morrison, ekipte biraz geri planda duran Dr. Chase rolünde Jesse Spencer, hastanenin patronu ve House’la ikili ilişkileri en eğlenceli olan Dr. Cuddy rolünde Lisa Edelstein var. Dizinin yönetmen kadrosu değişken. Yürütücü yapımcı isimleri arasında Bryan Singer ismini de görüyoruz. 2004’te başlayan yapım ekran macerasını sürdürüyor. TNT’nin internet sitesinde, yazıyı yazdığım sırada House’un ilgili sayfasına ulaşılamıyor ne yazık ki. Dizinin orada devam edip etmediğini de bilemiyorum bu sebeple. En baştan başlamak isterseniz DVD-Divx formülü geçerli elbette. Yine de televizyonda göz atmak isterseniz dizinin ilerleyen bölümleriyle ilgili bir sırra rastlamayacaksınızdır. Yani süregelen belirgin bir hikaye yok dediğimiz gibi. 

House Yorumları

Yorum Yok


− altı = 2

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri