Hotel Rwanda

- 25/05/2006
8,33(12 oy)

Yıl 1994, yer Afrika’da bir ülke Ruanda ve yüzbinlerce insan ırk ayrımı bile sayılamayacak kabile ayrımı nedeniyle katlediliyor. Bilmiyorum kaçınızın bu katliamdan haberi oldu, şahsen bu filmi izleyene kadar benim bilgim yoktu ve kendi kendime bu nedenle hayıflandım. Aslında hayıflanacak olan ben değilim; dünya, güçlülerin dünyası.

İnsanı derinlerden sarsan filmler vardır, Hotel Rwanda da onlardan biri. Hotel Rwanda kelimenin tam anlamıyla bir insanlık dramına sizleri şahit kılıyor. İzlerken tüyleriniz diken diken olacak. Dünyada işlerin nasıl yürüdüğüne yakın tarihten bir örnekle tanık olacaksınız. Körüklenen ayrımcılıkların ne gibi sonuçlar verdiğini görecek belki de biraz ülkemizi de hatırlayacaksınız.

Filmde başrolde yeralan Don Cheadle oyunculuğuyla Oscar adayı olmuştu, yine benzeri türde bir film sayabileceğimiz Crash’taki başarılı oyunculuğuyla aday olarak gösterildiği gibi. Yüzüne aşina olduğumuz fakat başrolde görmeye alışık olmadığımız Don Cheadle’nin Hotel Rwanda’daki kahraman rolü gerçekten de Oscar’a aday gösterilecek kadar başarılı.

“Mutlaka izlenmesi gerekli” denilecek bir film.

Hotel Rwanda Yorumları

3 Yorum


− dört = 3

 • yamahe 26 Mayıs 2006 15:35

  Filmde anlatılanların gerçekte yaşanmış olduğuna insanın inanası gelmiyor, ama biraz araştırınca çok daha fazlasının olduğunu görüyor.

  Belçika’nın başlattığı, Fransa’nın devam ettirdiği ve ABD’nin katkıda bulunduğu, birarada yaşayan insanların gruplara ayrılarak birbirine düşürülmesine tanık oluyorsunuz.

  İnsanlar yüz hatları, inek sayıları gibi saçmasapan kıstaslarla Hutu-Tutsi diye ayrılıyor.

  Sonuçta yüz günde bir milyon insan öldürülüyor. Hem de satırlarla, bıçaklarla…

  Filmi izlemenizi ve Uzaklar‘ın Ruanda yazı dizisini okumanızı tavsiye ederim.

 • DerWish 28 Haziran 2006 23:23

  Gerçekten etkiliyici bir film.
  insanların nasıl bu kadar yokedici olabildiğinin kanıtı.
  ayrıca oyunculukta çok etkili.
  İzlenmesi gereken filmler listenize alın pişman olmyacaksınız.

 • cüneyt 3 Kasım 2007 1:20

  bugün trt de gösterdi.Oturdum seyrettim 3 oscar tabi merak ediyorum.
  Evet ne yazik ki bi kitapta okumuştum bütün hepsi gerçek ve bunu yapanlarda başta belçikalı şerefsizler olamak üzere avrupalılar.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri