Horsemen | Mahşerin Dört Atlısı

- 03/02/2010
8,33(6 oy)

Dedektiflik filmlerinin olmazsa olmazlarına gücü yettiğince dayanan film, sürpriz finaliyle bile vasata erişmeyi beceremiyor.

“The Horsemen-Mahşerin Dört Atlısı”nda başrolde, son dönemde adını sık işitir olduğumuz Dennis Quaid var. Ziyi Zhang, Lou Taylor Pucci, Clifton Collins Jr., Barry Shabaka Henley ve Patrick Fugit de filmde yer alıyorlar. Filmin yönetmeni Jonas Akerlund.

Filmde işkolik bir baba olan Aidan Breslin’in (Dennis Quaid) takip ettiği bir seri cinayet davasını izliyoruz. Aidan’ın eşi vefat etmiş. İki oğluyla yoğun işleri sebebiyle yeterince vakit geçiremiyor. Çocukları bu durumdan oldukça rahatsız olsa da Aidan’ın elinden fazla birşey gelmemekte. İlgilendiği seri cinayet dosyasında, işlenen cinayetlerin İncil’de geçen “dört atlı”yla alakalı olduğunu anlıyor. Hali hazırda, bir cinayeti itiraf etmiş olan bir kızı tutuklamış olsa da, gelecek olan cinayetleri bir türlü öngöremiyor ve bazı ipuçlarına ulaştıkça zamana karşı bir yarışın içinde buluyor kendini Aidan…

Film, yaklaşık doksan dakikalık süresi boyunca sıkışıp kaldığı tekdüzelikten bir türlü sıyrılamıyor. Seri cinayetlerin bağlandığı felsefenin iticiliği de (sık kullanılan bir metafor olduğundan) cabası oluyor. Maharetli ellerde “Se7en” ve Saw” filmlerin tarzlarını aynı potada eritebilecek, müthiş bir potansiyele sahip filmin altyapısı, ne yazık ki yerini tipik bir Amerikan filmi basitliğine bırakıyor. Finaldeki “ailemizin kıymetini bilelim” temalı sürpriz ise zaten çok bayat. İzleyiciyi bu final (büyük) bir şaşkınlığa uğratsa da özellikle son 5-10 yılda bu sürprizlerden oldukça fazla izler olduk zaten. Filmin finalinde bile kuvvetli bir aksiyona rastlayamıyoruz ve üstelik onun yerine ne gerilim ne de akıcı bir öykü koyulmuş.

Jonas Akerlund’un hayal kırıklığı yaratan bu çalışması, türün meraklılarının çok boş vakitleri oldukları zaman ilgilenmeleri gereken bir film.

Horsemen | Mahşerin Dört Atlısı Yorumları

Yorum Yok


+ 2 = üç

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri