Her – Aşk

- 02/04/2014

Bu sene En İyi Senaryo Oscarını kazanan “Her” bu ödülü senaryosunun çalıntı olduğu iddialarının gölgesinde kucaklamıştı. “Blev” adlı öykülerinin çalındığını iddia eden iki senarist tarafından filme dava açılmıştı.

 Her

“Her”ün senaryosu gerçekten çalıntı mıdır değil midir bilemiyorum. Özgün bir konuya sahip olmasıyla filmin bu Oscarı aldığı görülüyor. Çok da uzak olmayan gelecekte yalnız yaşayan Theodore, boşanmak üzere olduğu eşinin travmasını bir türlü üzerinden atamamış. Her gün eski düşüncelerin pençesinde kıvranıyor. Gündüzlerini ise, çiftlere sevgi – aşk mektuplarını yazarak geçimini sağlıyor. Bir reklamda gördüğü işletim sistemini alıp, bilgisayardaki bir sesle iletişim kuran Theodore, dış dünyada bulamadığı sevgiyi bu programda buluyor ve bir çeşit arkadaşlıkla başlayan bu sanal ilişki yerini yavaş yavaş aşka bırakıyor.

 Her

“Her”ün en iyi tarafı izleyen herkesin kendinden birşey buluyor oluşu. Modern insanın en büyük sorunsallarından yalnızlığı Joaquin Phoenix’in melankolik ifadelerinden bire bir aktaran bir film. Daldığı “aşk” konusunun da yüzeyini tırmalamıyor. Derinlere dalıyor, eşeliyor. Katmanlı, yoğun bir duygu dünyasının içinde buluyoruz kendimizi. Theodore bir çeşit imkansız aşkın eline düşünce bunu yalnız insanın dramı, olarak okumak da mümkün, aşkın tensel bir duyguya dayanmadığı, olarak da görmek mümkün. Tamamen sizin bakış açınıza kalıyor olayları değerlendirmek. Filmi izlerken sempatik gözlerle de bakabilirsiniz, acıyan gözlerle de.

Yan karakterlerin zayıflığını da pek fazla hissettirmeden, duygusal yönü kuvvetli bir iş çıkıyor ortaya. İnsanların fazlaca sanal dünyaya daldıkları “gelecekte” günümüze dair izler bulmak da elbette mümkün. Fazla melankolik halleri zaman zaman boğsa da, Amy Adams gibi gözde bir oyuncuyu bile yeterince kullanamasa da “gerçek aşk”ı bu denli eşeleyip izleyeni de hikayenin içine katması takdire şayan. Seyredince yazıya dökmenin kolay olmadığını göreceğiniz bir film “Her”. O yüzden filmi iyi kavramak için seyretmek lazım. İzleyip de beğenmeyecek çok kimse de yoktur herhalde.

 Her

Filmin yönetmeni ve senaristi Spike Jonze. Joaquin Phoenix’in yanı sıra Amy Adams, Olivia Wilde, Rooney Mara,  Chris Pratt gibi oyuncular yer alıyor ve Theodore’un aşık olduğu sesi, “Maç Sayısı”ndan etkileyici ses tonu kullanımına alışık olduğumuz Scarlett Johansson canlandırıyor.

Her – Aşk Yorumları

Yorum Yok


× sekiz = 32

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri