Henry’s Crime | Suçlu Kim?

- 23/07/2011
4,00(3 oy)

Filmdeki saf karakter Henry, ilk bakışta kolayca Zeki Demirkubuz’un “Yazgı”sındaki baş karaktere benzetilebilir. Oradaki karakter de olayları akışına bırakıp, lehine dahi olsa olayların gidişatına müdahaleden kaçınan bir tipti. “Henry’s Crime”daki Henry ise yaptığı her davranışı “saflığından” yapıyormuş gibi gözüküyor. İşlemediği bir suç yüzünden kendini savunmayıp hapis cezası alıyor. Eşi, kendisi içerideyken yeni birisini buluyor ama Henry ses çıkarmıyor. Dolayısıyla Henry’nin naiflikle karışmış bir kaderciliği olduğu izlenimi doğuyor.

Filmin ana iskeletinin ne olacağı ve sonuna kadar neyle ilgileneceğimiz ise hemen belli ediliyor. Hapishanedeki arkadaşı Max’ten, hayatta herkesin bir hayali olması gerektiği ile ilgili şeyler öğrenen Henry, aslında soymaya dahi yeltenmediği halde hapse düştüğü bankayı soymaya karar veriyor! Bu hayali birdenbire ediniyor kendisi. Önceden herhangi bir meyli ya da isteği olmadan. Daha sonra da, hapishaneyi evi bellemiş ve bilerek tahliyesini erteleten arkadaşından yardım istiyor…

Aslında neticede bir Hollywood yapımı “Henry’s Crime fakat Henry’nin ortada hiçbir sebep yokken banka soymaya kalkması, filmin bir karakter analizine doğru mu yoksa bir soygun hikayesine doğru mu dümen kırdığını flu hale getiriyor. Neticede bir soygun filmi izleyeceksek ortada “Heat”teki gibi daha geçerli sebepler olması mantıklı bulunabilir.

Sonuçta film bir süre sonra bir soygun filmine dönüşüyor ama sağlam bir altyapısı olmadığından karakterler de sırıtmaya başlıyor. Arada bir giren eğlenceli müzik ise Henry’nin ruh halini anlamamıza yardımcı olacak bir unsur değil. Kaldı ki film soygun filmi hüveyitnden çıkıp romantik-komedi havasına da bürünüyor. Kısacası filmi izlemezseniz çok şey kaçırmazsınız.

Filmde Keanu Reeves, Vera Farmiga ve James Caan başlıca rolleri üstleniyorlar. Sacha Gervasi ve David White senaryoyu, Malcolm Venville ise yönetmenliği üstlenmiş.

Henry’s Crime | Suçlu Kim? Yorumları

Yorum Yok


3 × = yirmi dört

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri