Heat | Büyük Hesaplaşma

- 04/10/2010
9,25(4 oy)

Al Pacino ve Robert De Niro ikilisini buluşturan iki filmden birinin “Orijinal Cinayetler” olduğunu göz önüne aldığımızda,1995 yapımı bu Michael Mann filmi gözümüzde bir kat daha değer kazanacaktır. Üstelik yönetmen bu filmle belirgin bir form yakalamış ve bu formunu uzun süre korumuştu. 1995-2005 arası “Ali”, “Köstebek” ve “Collateral” gibi yapıtları ile takdir toplayan yönetmen, son dönemde belirli kesimlerin beğenisini yine toplasa da eski formundan uzak olduğu da aşikar.

Filmde Pacino ve De Niro ikilisinin sık sık bir araya gelmeyeceğini henüz ilk dakikalardan anlayabiliyoruz. Pacino’nun polisi, De Niro’nun suçluyu canlandırdığı filmde Mann, tarzı olduğu üzere kötü adamın insani özelliklerini hemen ön plana çıkarıyor. Bunun yanında ilginç bir şekilde karakterlerinin karşı cinsle ilişkilerine odaklanan yapım neyse ki bu süreçte araya sıkıştırdığı şık bir aksiyon sahnesi sayesinde aksiyon severleri de tatmin ediyor. Hikayenin iki ağır topunun da farklı yüzlerini görüyoruz. Bir soygun planlayan kötü adam, birden şehir ışıklarından yola çıkıp romantik adama dönüşürken, onun zıt kutbundaki iyi ama katı görünen polis de acılı bir anneye kucak açıp onu sakinleştirebiliyor. Nihayetinde eldeki malzeme de bir soygun planlayan profesyonel bir çete ile onları durdurmak isteyen bir ekip olarak nitelenebilecek düzeyde. Bu sebeple asıl soyguna gelene kadar birçok yan karakterin karıştığı ana omurgadan farklı küçük parçaları görüyoruz. Yalnız buradaki duygusallığın dozajının fazla kaçtığını da belirtelim. Öyle ki bir ara neredeyse konudan tamamen kopuk olan, Pacino’nun hayat verdiği Vincent karakterinin üvey kızının babası ile yaşadığı sorunlar dahi potaya girecek gibi oluyor. Bu sorun ileride sorunlu çifti bir araya getiren bir sebep olarak kalıyor neyse ki.

Soygun sürecinde ise bir satranç maçını andıran zekice hamleler arka arkaya geliyor. Bu sayede soygun ekibiyle polis ekibinin hangisinin bir adım önde olduğunun belirsizleştiği psikolojik bir mücadele izliyoruz.

Soygun anı gelip çattığında filmi önemli kılan unsur olan De Niro-Pacino buluşması etkisini yitiriyor ve yaklaşık on dakika boyunca izleyenin içinden çıkmak istese de çıkamayacağı hayli gerçekçi bir çatışma sahnesi yaşanıyor. Bu bölüm hem filmi özel kılıyor hem de Michael Mann’in neden özel bir yönetmen olduğunu hatırlatıyor.

Geri kalan kısımda yapılan da Mann’in filmografisinin tipik bir örneği oluyor. Tıpkı “Collateral”daki gibi “imzalı” cinayetler işleniyor, tıpkı “Halk Düşmanları”ndaki gibi halka iyi davranan soyguncular kendini gösteriyor. Yine de arada bir de olsa artan gerilim düzeyi ve kaliteli aksiyonu ile on beş yıl öncesine ait olmasına rağmen halen eski görünmeyen yapımı özellikle türün ve yönetmenin hayranları mutlaka görmeli.

Filmin yıldızlarla dolu bir oyuncu kadrosu var. Al Pacino ve Robert De Niro’nun yanı sıra Val Kimler, Ashley Judd, Tom Sizemore, Natalie Portman, Robert Rodriguez’in kendisine başrol vermesiyle iyice tanınan Danny Trejo, Diane Venora, Jon Voight, Amy Brenneman, Wes Studi, Ted Levine ve Hank Azaria filmde yer alan isimler.

Heat | Büyük Hesaplaşma Yorumları

Yorum Yok


5 × = otuz

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri