Hayatın Tuzu

- 31/05/2010
7,40(5 oy)

Bitlis’in doğal ve görkemli manzaralarını ön planda tutan “Hayatın Tuzu”, derdini havada bırakan, çok şey anlatmak isteyip “herşeyden biraz” anlatabilen bir film.

“Hayatın Tuzu”nun geniş bir oyuncu kadrosu var. Levent Ülgen, Görkem Kanbolat, Güzin Çorağan, Erol Demiröz, Bülent Düzgünoğu, Nihal Yalçın, Asiye Dinçsoy ve Nedim Salman filmde rol alan isimlerden bazıları. Filmin yönetmeni Murat Düzgünoğlu.

Öncelikle şunu söylemek gerek ki film Bitlis’in kendine has dokusunu, ne küçük ne de büyük şehir gibi duran yapısını isyerek veya istemeyerek oldukça çekici anlatmış. Şehir manzaraları insanda Bitlis’e gitme isteği uyandırıyor. Filmin bu açıdan aksamadığını belirtelim.

Şehri anlatma konusunda sınıfı geçen film asıl konuda ne yazık ki çakıyor. İstanbul’da yapamayıp şehre geri dönen Harun’u görüyoruz öncelikle. Yani filmin onun hikayesini olduğunu düşünüyoruz ama gerçek bu değil. Hikayenin Harun’un imamlık yapan kardeşiyle de, bir fabrikada çalışan ve dükkan açma hayalleri kuran diğer kardeşiyle de ilgisi yok. Film tüm bu hayatları sadece biraz eşeliyor o kadar. İmam Şehsuvar’ın neden o kadar kızgın ve takıntılı olduğunu bilemiyoruz örneğin. Sebebi halen kendine bir eş bulamaması da olabilir, şehri sevmemesi de, önceden yaşadığı bir hayal kırıklığı da ya da kardeşlerine olan gereksiz öfkesi de. Yorum tamamen izleyenin hayal gücüne kalmış. Aynı şekilde Harun’un kararsızlığı, 6 yıl sonra döndüğü şehrine tahammül edememesi ve bir an önce yeniden İstanbul’a dönme isteği de havada kalıyor. Kocasından dayak yiyen bir kadının, neden evliliğini sürdürdüğü, daha önce kimi arzulayıp onunla kavuşamadığı da keskin çizgilerle çizilmiyor… Filmde buna benzer pek çok karakter mümkün. Bu tip bir film için normal gözükebilir bu tercih fakat bu filmde, karakterler haddinden fazla bilinmez kalıyor. Arada bir giren ve “keşke daha fazla kullanılsaymış” dedirten müzik de aynı şekilde filme güç katamıyor.

Son zamanlarda çekilen ve buram buram -sözüm ona- liberalizm kokan filmlerin aksine “Hayatın Tuzu”, filmde kast edildiği anlamıyla “gurur”, net bir siyasi görüşten de uzak. Belki de bu tavrı bile, liberal! filmlerin aksine bir görüş taşıdığını gösteriyordur.

Neticede “Hayatın Tuzu” her ne kadar iyi niyetli olsa da hedefe varamayan ama yine de görülebilecek bir çalışma.

Hayatın Tuzu Yorumları

Yorum Yok


6 − = bir

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri