Harry Potter and the Philosopher’s Stone | Harry Potter ve Felsefe Taşı

- 04/08/2010
8,38(8 oy)

Harry Potter her anlamda son on yıla damgasını vurmuş durumda. Yazarı J.K. Rowling’i bir anda zengin etmişti hatırlayacaksınız. Kitapları için tüm dünyada uzun kuyruklar oluşmuştu kitapçı dükkanlarında. Ve sinema dünyasına da birçok yıldız kazandırmıştı, fakat Harry Potter olumlu yönde olduğu kadar olumsuz yönde de eleştiriler almaktan kaçamamıştı. Çocukların gelişimini kötü etkilediğini söyleyenler de oldu, kitabının edebi olarak düşük değerlerde olduğundan yakınanlar da. Fakat popüler kültürün de yaldızlamasıyla Harry Potter, öyle veya böyle, çoktan efsane mertebesine erişti pek çok okurun ve sinemaseverin gözünde.

Harry Potter’ın ilk filmi “Felsefe Taşı”na baktığımızda, şimdiden eskiyen bir teknolojiyle karşı karşıya kalıyoruz maalesef. Dolayısıyla bizim şimdi ayıla bayıla izlediğimiz filmlerle gelecek neslin ileride bol bol dalga geçmesi de muhtemel. Filmin yönetmeni Chris Columbus.Kendisi daha çok Amerikan ailelerine hitap eden eğlencelik filmlerin yönetmeni olarak biliniyor. Filmin küçük yıldızları da, şimdi hepsi başarılı birer oyuncu olarak gözükse de, ilk filmde oyunculuktan nasiplerini almamış görünüyorlar. Yakın zamanda amansız bir hastalığa yakalandığı yolunda söylentiler çıkan ama halen dimdik ayakta olan Daniel Radcliffe filmin başrolünde. Richard Haris, Maggie Smith, Ian Hart, John Hurt, Rupert Grint, gizemli havasıyla filme ayrı bir hava katan Alan Rickman ve şimdilerde “Bertolucci olursa soyunurum!” minvalinde açıklamalar yapan dönemin gelecek vaat eden küçük oyuncusu Emma Watson da oyuncu kadrosunda yer alıyor.

Filmde Harry Potter’ın küçüklükten başlayan hikayesine tanık oluyoruz öncelikle. Kendisi pek bir gaddar olan teyzesinin yanında adeta yaşam mücadelesi veriyor. Merdiven altında yatan Harry, kuzeniyle de pek iyi anlaşamıyor. Harry bir süre sonra Hogwarts adlı bir okuldan mektup almaya başlıyor. Enişte ve teyzesinin tüm çabalarına rağmen Harry, hayatını değiştirecek bilgiye erişiyor. Kendisi bir büyücü ve Hogwarts okulunda okumaya hak kazanmış durumda. Harry’nin durumu bununla sınırlı değil zira anne ve babasını da öldüren Voldemort’un gazabından sadece o kurtulmuş. Yani kendisinin büyücüler dünyasında bir hayli forsu var. Harry okula yazıldıktan sonra kendisine bir arkadaş çevresi edinip, okulda karşılaştığı felsefe taşıyla ilgili araştırmalar yapıyor ve nihayetinde hayati önemi olan felsefe taşının kötü güçlere geçmek üzere olduğunu öğreniyor…

Filmde küçükleri çeken en büyük yön, muhtemelen Harry’nin hayatının birden değişiyor oluşu. Harry berbat bir hayat yaşıyorken, hiç beklemediği bir anda hayatı inanılmaz bir biçimde değişime uğruyor. Ayrıca sıradan bir duvara beş kez vurulunca açılan farklı bir dünya veya duvara doğru hızlıca koşulduğunda geçilen bir tren istasyonu da pek çocuğu cezbetmiştir muhtemelen. Film çocuk izleyiciler için tıkır tıkır işliyor fakat yetişkin izleyiciler için aynısı söylenemez. İlk yarım saat dışında, basit soru işaretleri olan ve nihayetinde aşamalı bir bilgisayar oyunun andıran kalan kısım, yetişkin izleyicinin ister istemez dikkatinin dağılmasına sebep olabiliyor. Bu sebeple Harry Potter serisini henüz izlememiş ve ondan çok şey bekleyen yetişkin izleyicilerin sanırım ilerleyen filmlere kadar sabretmesi gerekiyor. Yine de filmden beklenmeyen bir sürpriz son çıktığını da hatırlatalım.

“Harry Potter ve Felsefe Taşı”, ne kadar merak edilebilecek bir yapım olsa da sonuçta küçük izleyicilere hitap eden bir film. Seriyi en başından beri takip edenlerin de bu filmi oturup tekrar izlemesi ilginç olabilir.

Harry Potter and the Philosopher’s Stone | Harry Potter ve Felsefe Taşı Yorumları

Yorum Yok


− iki = 7

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri