Harry Potter and the Order of the Phoenix | Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

- 12/08/2010
8,20(5 oy)

Serinin 5. filmi “Harry Potter and the Order of the Phoenix-Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı”, zaman zaman parıldasa da, kimi zaman da ilk filmdeki çiğ şatafatı anımsatıyor.

Harry büyüdükçe Harry Potter’ın filmleri de çocuk filmleri olmaktan çıktı haliyle.Artık karşımızda, ilk kez öpüşerek farklı duygulara kapılan bir Harry var. Bu filmde, Harry ve arkadaşları ve de tüm okul yönetimi, bürokratik sorunlarla karşılaşıyorlar. Önceki filmde (Harry Potter ve Ateş Kadehi), finalde yaşanan olayı ve Cedric’in ölümünü, Bakanlık bir türlü kabul etmiyor. Lord Voldemort tehlikesini görmek istemeyen Bakanlık, Harry’yi yalancılıkla suçluyor. Bu işte Dumbledore’un da parmağı olduğu düşünen Bakanlık, kendilerine bir komplo hazırlandığını sanarak Hogwards’taki baskısını hissettirmeye başlıyor…

Görüldüğü gibi filmde Harry daha çok bürokratik sorunlarla uğraşıyor. Okula atanan bir Bakanlık yetkilisi, okulda baskıyı iyice arttırıyor ve hem öğrenciler hem de okul yönetimi büyük bir çıkmaza giriyor. İlk 4 filmin ardından, dolaylı da olsa baskıcı öğretim görevlilerine yöneltilen eleştiriler oldukça sevindirici. Fakat film sırtını bu temele yaslayarak pek çekici gelmiyor. Burada da devreye ilk filmden hatırlayabileceğimiz gösterişli sahneler giriyor. Harry’nin çocukluğunu anlatan ilk filmde dahi oldukça can sıkıcı olan göz boyamaya yönelik bu sahneler geldikçe geliyor ve yine ilk filmdekine benzer bir kabusla karşı karşıya kalıyoruz. Serideki ilk filmini yöneten David Yates, fazla kasmadan ve izleyiciyi yormadan filmini ilerletiyor. Bu arada basit bir sebepten ötürü daha önceki filmlerde büyük bir renk olan Hagrid karakterinin ağırlığı küçültülmüş. Bunun yanında Ron ve Hermione arasındaki zaman zaman komik ilişki de pek gün yüzüne çıkmıyor. Harry bir ara, Lord Voldemort’a olan benzerliğiyle ilgili bir kafa karışıklığı da yaşıyor. İlginç olan, Harry’nin savunma amaçlı Prof. Snape’den aldığı bir ders sırasında Prof. Snape’in zihnini bir süre görebiliyoruz ve Harry’nin babasının hiç de sütten çıkmış ak kaşık olmadığını anlıyoruz. Yine bu filmde arkadaşlık kavramı daha sık vurgulanmış fakat filmin finalinde yer alan arkadaş dayanışması, küçük çocukların bir araya gelip kötü adama haddini bildirdiği vasat aile filmlerini andırıyor ki, bu da pek iyiye işaret olarak yorumlanamaz. 4. filmin sonunda vücut bulan Lord Voldemort, bu filmde de karşımıza çıkıyor. Ayrıca filmde yer alan bir kehanette, serinin malum finaliyle ilgili ufak bir ipucu da duyuyoruz.

Filmde Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Alan Rickman, Gary Oldman, Michael Gambon, Fiona Shaw, Ralph Fiennes, Mark Williams, Maggie Smith, Tom Felton, Robbie Coltrane, Matthew Lewis ve küçük ama önemli bir rolde Helena Bonham Carter yer alıyorlar. Filmin tüm oyuncularının İngiltere’den seçilmesinin, kitapların yazarı J.K.Rowling’in isteği olduğu biliniyor. İlgi çekici olan, ilk dört filmde senaryoda gördüğümüz Steve Kloves’un yerini Michael Goldenberg’e bırakıyor oluşu.

Neticede, önemli bir finale giderken tabii ki iş kazaları olabilir. Serinin bu halkası da sanırız bu iş kazalarından. Fakat serinin diğer filmlerini de David Yates’in yöneteceğini göz önüne alınca, insan endişelenmiyor değil.

Harry Potter and the Order of the Phoenix | Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı Yorumları

1 Yorum


sekiz × 8 =

  • gamze 1 Şubat 2011 18:35

    Hayatımda böyle saçma yorum görmedim çok basitse o filmi buyrun siz çekin.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri