Harry Potter and the Half-Blood Prince | Harry Potter ve Melez Prens

- 17/08/2010
6,33(6 oy)

Serinin 6. ve şu ana kadar gösterime giren son filmi “Harry Potter and the Half-Blood Prince – Harry Potter ve Melez Prens”, duygusal yönü ve kısmen karamsar finali ile öne çıkıyor.

Serinin bu 6. filminde Lord Voldemort’un günümüzdeki halini göremiyoruz fakat Lord Voldemort’un öğrencilik yıllarıyla ilgili yeterince gözlem yapabiliyoruz. Voldemort’un, yani Tom Riddle’ın Hogwarts’a gelişi ve ileride yapacağı kötülükleri nasıl tasarladığı ile ilgili bilgi sahibi oluyoruz. Bunun yanında, daha önce oldukça ihmal edilen Ron ile Hermione arasındaki ilişki filmde önemli bir yer tutuyor. Daha önce hoşlandığı kızı çabuk unutan Harry de yeni bir aşka yelken açıyor.

Tüm bunların yanı sıra Voldemort’un etkisinin daha fazla hissedildiğini görüyoruz. Kendisi ortalarda olmasa bile ona hizmet eden kötücül büyücüler gittikçe çoğalıyor. Hikayenin başında ve sonunda Snape ile ilgili yem atıldığını görüyoruz fakat hem hikayenin içinde birçok ipucu verip hem de Snape’i hala olduğundan farklı göstermeye çalışmak da beyhude bir çaba oluyor haliyle. Daha önceki filmlerde de Snape’le ilgili izleyicinin kafası karıştırılmıştı hatırlarsanız. Filmin sonunda Snape’in gerçekleştirdiği bir eylem, filmin içindeki ipuçlarını göremeyen izleyiciler için oldukça büyük bir sürpriz oluyor.

Filmde Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Robbie Coltrane, Alan Rickman, Michael Gambon, Emma Watson, Maggie Smith, Helena Bonham Carter ve Geraldine Somerville gibi isimler var. Filmin yönetmeni, 5. filmde olduğu gibi David Yates. Serinin kalan iki filminde de yönetmen koltuğunda Yates olacak. Senaryoda ise ilk 4 filmde olduğu gibi Steve Kloves’in ismi var.

Hikayenin bir değer dikkate çeken kısmı da, daha önce sadece Harry’ye laf kalabalığı ile saldırmaya çalışan Malfoy’un önemli bir rolü üstlenmesi. Filme adını veren Melez Prens ise Harry Potter’ın eline geçen bir kitabın eski sahibi. Filmin adını oluşturan bu olgu hikayede kendisine oldukça az yer buluyor. Bunun sırrını da finalde öğreniyoruz.


Film, Harry Potter serisinin en karanlık finaline imza atmak üzereyken son anda yine umut kıvılcımları saçıveriyor. Ayrıca gelecek filmin gidişatı ile ilgili bir fikir sahibi olmamız mümkün. Film, duygusal yönüne ağırlık verirken Lord Voldemort’un gittikçe ağırlaşan etkisini çoğu kez yansıtamıyor. Bu da filmin yumuşak karnı oluyor. Gerçi 5. filme bakarsak, yönetmen David Yates’ten daha fazlasını beklemenin manası olmadığını da anlayabiliriz.

Harry Potter’ın son kitabının hikayesi iki filmle karşımıza çıkacak. Filmlerin ilki “Harry Potter and the Deathly Hallows-Harry Potter ve Ölüm Yadigarları” Kasım 2010’da, ikinci film ise Temmuz 2011’de izleyiciyle buluşacak. 3D teknolojisiyle çekilen sıradaki 7. filmin ardından 3D özelliği taşımayan 8. filmle Harry Potter efsanesi de son bulacak.

Harry Potter and the Half-Blood Prince | Harry Potter ve Melez Prens Yorumları

1 Yorum


1 × dokuz =

  • Engin 27 Ağustos 2010 9:48

    Melez Prensi serinin diğer filmleri kadar beğenmedim. Geçiş filmi gibi birşey…

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri