Harry Potter and the Goblet of Fire | Harry Potter ve Ateş Kadehi

- 12/08/2010
7,75(4 oy)

Genelinde, finale giden bir basamak olduğu hissini doğursa da serinin 4. filmi “Harry Potter and the Goblet of Fire-Harry Potter ve Ateş Kadehi” şık bir finalle durumu toparlamayı başarıyor.

Üçüncü filmin sonunda Harry, kendisi için büyük bir tehlikeyi savuşturup, gerilimli bir yılın ardından rahat bir nefes almayı başarmıştı hatırlarsanız. Okula geldiği günden beri boyundan büyük işlere kalkışıp kelle koltukta yaşamak zorunda kalan Harry, bu yıl da benzer bir akıbetin esiri oluyor. Öncelikle ilk defa, Harry, filmin başında zalim akrabalarıyla uğraşmak zorunda kalmıyor. Quidditch Dünya Kupası ile açılan hikaye, Quidditch’in futboldan esinlenilerek yapılmış bi oyun olduğunu ayyuka iyice çıkarıyor. Daha çok bir sirki andıran bu açılış sahnesinde, yine önemli bir tehlike atlatan Harry, bu sefer kendisi istemediği halde, kendini bir yarışın içinde buluyor. Oldukça tehlikeli olan ve 17 yaşından küçük büyücülerin katılmasının mümkün olmadığı bu üç büyücü turnuvasına, Harry anlam veremediği bir şekilde kendi de dahil oluyor. Bu kerametin sırrı çözülmek üzere bir kenarda dururken, Harry çevresiyle de oldukça karmaşık ilişkiler içine giriyor.Turnuvaya katılış şekli sebebiyle,herkes Harry’nin yalan söylediği konusunda hem fikir oluyor.Hatta bu yüzden sadık dostu Ron ile arası da bir süre açılıyor.Bu sorumluluğun ve riskin getirdiği yükü taşımakta zorlanan Harry, bir yandan da Lord Voldemort’un başrolünü süslediği kabuslarla başa çıkmaya çabalıyor. Harry, bir yandan turnuvada bir başarı elde etmek isterken, beri yandan da yine okulda baş gösteren “olağan şüpheliler” tehlikesiyle uğraşıyor.

İlk üç filmden farklı olarak, hikayenin genelinde, bunun finale giden bir basamak olduğu hissine kapılıyoruz. Öykünün omurgasını oluşturan turnuvadan da bu kolaylıkla anlaşılabiliyor. Bunun yanında kimi zaman filmin konu bütünlüğünden saptığı da olmuyor değil. Düz bir yolda ilerlemeyen yapım, senaryosunun getirdiği esneklikten de pek yararlanamıyor.

Artık iyice çocukluktan çıkıp, ergenlik çağını yaşamaya başlayan Harry ve arkadaşlarında, yaşlarının getirdiği bazı duygular da dikkat çekmeye başlıyor. İlk üç filmde hissettirilen Ron ve Hermione arasındaki ilişki karmaşık bir hal alırken, Harry de ilk defa, karşı cinsten birine farklı duygular beslemeye başlıyor.

Önemli bir eksiklik de “Harry Potter ve Ateş Kadehi”nin zorlama bir mizah anlayışına sahip olması. Mizahi dozu düşük olan filmde, güldürü unsurları da pek sağlam değil.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen filmi, serinin içinde özel kılan bazı olaylar da var. Bunlardan en önemlisi, nihayet Lord Voldemort ile tanışıyor olmamız. Serinin başından beri insanların, yani büyücülerin adını bile söylemekten sakındığı Voldemort, aksiyonlu bir finalde kendini gösterip, serinin geri kalanı için de tehlike işaretlerini gönderiyor. Ayrıca yine finalde, izleyiciler ölüm kavramıyla karşılaşıyor. İlk filmden beri karşımıza gelen sürprizler, bu saatten sonra izleyiciyi de pek şaşırtmayacaktır.

Son olarak, yine pek bir değişikliğe uğramayan oyuncu kadrosunu verelim. Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Alan Rickman, Timothy Spall, Bonnie Wright ve Stanislav Ivaneski’nin oluşturduğu kadroda en göze çarpan yenilik, şu sıralar genç kızların tapınılası bir varlık haline getirdiği Robert Pattinson. Kendisi, burada fazla ilgi çekmeyecektir çünkü kızlar ile pek haşır neşir değil, üstelik ten rengi de oldukça insani! Filmin yönetmeni ise, seride ilk kez yönetmen koltuğuna oturan Mike Newell.

Harry Potter and the Goblet of Fire | Harry Potter ve Ateş Kadehi Yorumları

Yorum Yok


7 + iki =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri